- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO 6139-6002 “POGUE”, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | |
| Código de caja | 6002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The story of Seiko began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success”, and “sha” means “house”). Initially, Seikosha produced wall clocks, but eventually shifted its focus to pocket and wristwatches.
First Japanese Wristwatch
In 1913, Seikosha introduced the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone as Japan had no watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country, laying the foundation for what would become a renowned name in the global watch industry.
Technological Innovation and Quartz Watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This breakthrough transformed the watch industry by introducing a much more precise and affordable technology compared to traditional mechanical movements. Quartz technology quickly gained popularity and remains a standard in the watchmaking industry today.
Precision and Reliability
Over time, Seiko has launched multiple watchmaking innovations, including the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). It is also renowned for its dive watches, highly valued for their durability and endurance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry, blending tradition and technology at accessible prices, offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO “PANDA” 6138-8021, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6138-8021 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 822025 |
| Código de caja | 8021: Reloj de Cuero Negro con Esfera Plateada. |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6138 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | White with two subdials. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SPORTS 150 CHRONOGRAPH, ALARM QUARTZ 7T59
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SPORTS 150 CHRONOGRAPH |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 102001 |
| Código de caja | 6A00 A6 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T59 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with three subdials and calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter. |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 6119/6023 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1972
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 Sports 6119-6023 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 211321 |
| Código de caja | 6023: Stainless Steel |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 37,2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel type clasp, original signed SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO QUARTZ “WORLD TIMER CHRONOGRAPF” SQ 100
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | WORLD TIMER CHRONOGRAPF SQ 100 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1992 |
| Nº de serie | 200620 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | White with golden subdials, date display at 3 o'clock. |
| Bisel | World, 20-micron gold-plated |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel and gold-plated steel 20-micron coating |
| Color de la correa | Steel and Gold |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO OLYMPIC N.O.S. (NEW OLD STOCK), YEAR 1991, OLYMPIC EDITION 92
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 1N0983 |
| Código de caja | 6M13-702A |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with two subdials and date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SKZ211J1 “ATLAS”, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SKZ211J1 |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7S36 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Corona | Double crown, at 4 and at 9. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 42 mm |
| Diámetro con corona | 44.5 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Seiko. |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPH 6134-2022, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6134-2022 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 220523 |
| Código de caja | 2022 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



