- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO 5 SPORTS SPEED TIMER KAKUME, VINTAGE YEAR 1974
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 441649 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter |
| Corona | Yours original. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Seiko’s history began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success,” and “sha” means “house”). Initially, Seikosha produced wall clocks, but over time they focused on the production of pocket and wristwatches.
First Japanese wristwatch
In 1913, Seikosha introduced the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone, as Japan did not have a watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country and laid the foundation for what would become a benchmark name in the global watch industry.
Technological innovation and quartz watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This advancement transformed the watch industry by introducing a much more precise and affordable technology than traditional mechanical movements. Quartz technology quickly became popular and remains a standard in modern watchmaking.
Precision and reliability
Over time, Seiko has introduced multiple watchmaking innovations, such as the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). It is also known for its dive watches, highly valued for their durability and resistance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry, combining tradition and technology at affordable prices, and offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO “BRUCE LEE” AUT. LIMITED EDITION 15,000 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Nº de serie | 14603/15000 |
| Código de caja | 13XO |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with calendar at 3 |
| Bisel | Japanese Aluminum |
| Corona | Steel, black, at 4 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 46,5 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | It comes with 6 special edition Bruce Lee straps. |
| Color de la correa | Black and yellow |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 6119/6023 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1972
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 Sports 6119-6023 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 211321 |
| Código de caja | 6023: Stainless Steel |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 37,2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel type clasp, original signed SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO OLYMPIC N.O.S. (NEW OLD STOCK), YEAR 1991, OLYMPIC EDITION 92
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 1N0983 |
| Código de caja | 6M13-702A |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with two subdials and date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BULLHEAD 6138-0040, AUTOMATIC, YEAR 1976
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6138-0040 Bullhead |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1976 |
| Nº de serie | 6D9402 |
| Código de caja | 0040 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6138 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 44 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 14 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO SONAR AUTOMATIC, CHRONO FLYBACK 7015-6010
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SONAR CRONO FLYBACK 7015-601 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Código de caja | 6010 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 7015A |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | Black, with Japanese and English calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Steel |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Original Seiko, de acero |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONO FLYBACK SPEED TIMER 7015-7000
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Crono Flyback Speed Timer 7015-7000 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Nº de serie | Serial Number: 361505 |
| Código de caja | 7000 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 7015 A (21 jewels) |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | Blue Fumé with Japanese and English calendar at 3 o'clock |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Seiko 5 Sports. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPF KAKUME, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Bitono, blue and white |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



