- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO BELL-MATIC AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1974
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 423607 |
| Código de caja | 6031 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 4006 A |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Blue, with double date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Snap-type, steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Seiko’s history began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success,” and “sha” means “house”). Initially, Seikosha produced wall clocks, but over time they focused on pocket and wristwatches production.
First Japanese wristwatch
In 1913, Seikosha introduced the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone as Japan had no watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country, setting the groundwork for what would become a renowned name in the global watch industry.
Technological innovation and quartz watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This breakthrough transformed the watch industry by introducing a much more precise and affordable technology than traditional mechanical movements. Quartz technology quickly gained popularity and remains a standard in watchmaking today.
Precision and reliability
Over time, Seiko has launched multiple watchmaking innovations, such as the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). It is also known for its highly valued diving watches, appreciated for their durability and resistance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry by combining tradition and technology at affordable prices, offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO 5, 6119-8450 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6119-8450 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 1D5120: Blue dial |
| Código de caja | 8450 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6119 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6139-6002 “POGUE”, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | |
| Código de caja | 6002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO PERPETUAL CALENDAR, QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Perpetual Calendar |
| Género | Man |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Two-tone with tachymeter, two subdials and date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Closure/buckle |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO HELMET 6139-7101, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Helmet 6139-7101 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 541228: Golden Rose Gold Mesh Watch |
| Código de caja | 7101 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40,2 mm |
| Diámetro con corona | 40.2 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO OLYMPIC 92, N.O.S. (NEW OLD STOCK)
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 171122 |
| Código de caja | 7A50 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T42 |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | White with golden subdials, date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Steel and Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPF KAKUME, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Bitono, blue and white |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



