- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
The history of Seiko began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success,” and “sha” means “house”). Initially, Seikosha produced wall clocks, but over time they shifted their focus to pocket and wristwatches.
First Japanese wristwatch
In 1913, Seikosha introduced the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone as Japan had no watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country and laid the foundation for what would become a renowned name in the global watch industry.
Technological innovation and quartz watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This advancement transformed the watch industry by introducing a much more precise and affordable technology than traditional mechanical movements. Quartz technology quickly became popular and remains a standard in today’s watchmaking.
Precision and reliability
Over time, Seiko has introduced numerous watchmaking innovations, such as the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). Seiko is also known for its diving watches, highly valued for their durability and resistance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry, combining tradition and technology at affordable prices, offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO “PANDA” 6138-8021, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6138-8021 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 822025 |
| Código de caja | 8021: Reloj de Cuero Negro con Esfera Plateada. |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6138 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | White with two subdials. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO “BRUCE LEE” AUT. LIMITED EDITION 15,000 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Nº de serie | 14603/15000 |
| Código de caja | 13XO |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with calendar at 3 |
| Bisel | Japanese Aluminum |
| Corona | Steel, black, at 4 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 46,5 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | It comes with 6 special edition Bruce Lee straps. |
| Color de la correa | Black and yellow |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO “TORTUGA” PROSPEX SRP773J1 AUTOMATIC, DIVER 200
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | PROSPEX SRP773J1 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 2010s Years |
| Año de fabricación | 2018 |
| Nº de serie | 835214: Chronograph, stainless steel, black dial, leather strap. |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Blue, with double date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 45 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 48.5 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel type clasp, original signed SEIKO. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO “ATLAS MAP METER” SKZ225K1 1st GENERATION, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | MAP METER SKZ002K1 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1993 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7S36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with calendar at 3 |
| Bisel | Steel, with coordinates N-S-E-W |
| Corona | Dual time, 4 o'clock hour hand and map scale meter at 9 o'clock. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.3 mm |
| Diámetro con corona | 53 mm |
| Longitud entre asas | 48.5 mm |
| Grosor | 13,2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5, 6119-8450 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6119-8450 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 1D5120: Blue dial |
| Código de caja | 8450 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6119 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO HELMET 6139-7101, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Helmet 6139-7101 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 541228: Golden Rose Gold Mesh Watch |
| Código de caja | 7101 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40,2 mm |
| Diámetro con corona | 40.2 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BULLHEAD 6138-0040, AUTOMATIC, YEAR 1976
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6138-0040 Bullhead |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1976 |
| Nº de serie | 6D9402 |
| Código de caja | 0040 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6138 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 44 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 14 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



