- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO UFO 6138-0012, AUTOMATIC CHRONOGRAPH, 1977
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | UFO 6138-0012 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1977 |
| Nº de serie | 7N4078 |
| Código de caja | Attribute 0012 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with two subdials and calendar at 3. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter. |
| Corona | Steel, original Seiko. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The Seiko UFO is one of the most iconic models from the Japanese brand, officially known as Seiko 6138-0011/0012. Released in the 1970s, this automatic chronograph has become a true classic among vintage watch collectors thanks to its unique design, advanced technology for its time, and prominent role in the evolution of mechanical watches.
The nickname “UFO” comes from the shape of its case, resembling a flying saucer. The case, larger than most for its time (approximately 44 mm in diameter), features a rounded and robust design that anticipated current trends of larger watches. This design made it a bold and distinctive timepiece that didn’t go unnoticed.
Internally, the Seiko 6138-0011/0012 UFO is powered by the legendary caliber 6138, an automatic chronograph movement with a column wheel and manual winding function. This caliber was known for its precision and reliability, being one of the first automatic chronographs produced in series. The watch had two subdials: one for the minute counter and one for the hours, offering great functionality to users.
The UFO was not only a functional watch but also a symbol of Seiko’s ability to compete in the global market against Swiss brands, which traditionally dominated the watchmaking sector. Its popularity grew rapidly in Asia and other international markets, establishing Seiko as a benchmark in the industry.
Today, the Seiko UFO is a highly sought-after model by collectors and enthusiasts. Its combination of daring design, fascinating history, and reliable mechanical movement make it a must-have piece for those who appreciate vintage watchmaking.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO 6309/7040 “TORTUGA”, VINTAGE DIVER YEAR 1981
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6309-7040 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1980s |
| Año de fabricación | 1981 |
| Nº de serie | 170167 |
| Código de caja | 7040 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, original SEIKO, at 4. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 44.2 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown, Retro Racing Style |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO OLYMPIC N.O.S. (NEW OLD STOCK), YEAR 1991, OLYMPIC EDITION 92
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 1N0983 |
| Código de caja | 6M13-702A |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with two subdials and date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5, 6119-8450 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6119-8450 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 1D5120: Blue dial |
| Código de caja | 8450 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6119 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO PERPETUAL CALENDAR, QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Perpetual Calendar |
| Género | Man |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Two-tone with tachymeter, two subdials and date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Closure/buckle |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO HELMET 6139-7101, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Helmet 6139-7101 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 541228: Golden Rose Gold Mesh Watch |
| Código de caja | 7101 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40,2 mm |
| Diámetro con corona | 40.2 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPH 6134-2022, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6134-2022 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 220523 |
| Código de caja | 2022 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



