- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA SPEEDMASTER MOONWATCH 1971, CALIBRE 861
5650,00 €
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1971 |
| Case code | 145022 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | OMEGA 861 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Black with three subdials. |
| Bezel | Aluminum with tachymeter, impeccable |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | |
| Lug-to-lug length | 47 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | OMEGA |
| Documentation | certificate of authenticity |
The story of the Omega Speedmaster Professional Moonwatch is one of the most epic and legendary sagas in the world of watchmaking, a tale that intertwines technical innovation, functional design, and the conquest of outer space. From its inception as a sports chronograph for motorists to becoming the first watch on the Moon, the Speedmaster Professional has achieved an almost mythical status, becoming the most famous chronograph in history and a symbol of human capability to achieve the impossible.
[…]
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
5650,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
OMEGA CONSTELLATION “PIE PAN” STAINLESS STEEL AND GOLD, 1962
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1962 |
| Serial number | 19850200 |
| Case code | 168.005 SP |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 561 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Champagne color, Pie Pan type. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | 18 karat Steel and Gold |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, original OMEGA. |
| Documentation | certificate of authenticity |
SOLD
OMEGA SEAMASTER “JEDI” 176.001 CHRONOGRAPH, 1970s
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Case code | 176.001 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1040 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Strap width | 21 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SPEEDMASTER MARK II CHRONO RACING, 1970
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 32651XXX: 32651XXX |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | OMEGA 861 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Racing (sought-after and scarce) |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 44 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Strap width | 23 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES CONQUEST CALENDAR, 18K GOLD, 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | Conquest Calendar Oro 18k |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 100922246: Chronograph |
| Case code | 9005 23.380 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original, signed Longines. |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL 1500, YEAR 1980, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | 1500 Oyster Perpetual |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1980s |
| Year of manufacture | 1982 |
| Serial number | 2233XXX – 2233XXX |
| Movement | Automatic |
| Dial | White with Roman numerals |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed ROLEX. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA ART DECÒ YEAR 1930, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | "Art Decó" |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1930s |
| Year of manufacture | 1930 |
| Case code | 8-48-64 se traduce como 8-48-64 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | White with Roman numerals |
| Case material | 40 microns Gold Plated |
| Diameter without crown | 27 mm |
| Diameter with crown | 28 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 21 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin , Handmade |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Original OMEGA tipo ardillón |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, YEAR 1960
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Tricompax Chronograph |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1960 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | ZENITH 146 HP |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Golden with dark panda subdials |
| Bezel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 36,2 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, original signed Zenith |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
FESTINA CHRONOGRAPF, BUREN 15, VINTAGE 1970
3890,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Festina |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Buren 15 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Blue with asymmetrical subdials, date display at 6 o'clock. |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, al lado izquierdo |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 39 mm |
| Diameter with crown | 40 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 24 mm |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |












