- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA SPEEDMASTER CHRONOGRAPH OLYMPIC, SAPPHIRE
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Speedmaster Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Year of manufacture | 1995 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1152 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with three subdials and date display. |
| Bezel | Stainless steel, with tachymeter |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 39 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | stainless steel, original vintage |
| Closure/buckle | Steel, signed Omega. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | OMEGA |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
RARITY! SEIKO 7005-8140 IRANIAN ARMY, (New Old Stock)
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | 7005-8140 Ejército Iraní |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 001592: green dial |
| Movement | Automatic |
| Caliber | SEIKO 7005 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black with lion engraving in red, date display at 3 o'clock |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA CONSTELLATION “PIE PAN” STAINLESS STEEL AND GOLD, 1962
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1962 |
| Serial number | 19850200 |
| Case code | 168.005 SP |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 561 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Champagne color, Pie Pan type. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | 18 karat Steel and Gold |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, original OMEGA. |
| Documentation | certificate of authenticity |
JAEGER LECOULTRÈ MEMOVOX WITH ALARM, VINTAGE 60s
2690,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Model | MEMOVOX (con alarma) |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Serial number | 2132XXX |
| Movement | Automatic |
| Caliber | A 871 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Two-tone with horizontal indexes. |
| Corona | Double crown (time and alarm) |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather, Racing type brand new |
| Strap color | Brownish Orange |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA SPEEDMASTER MARK III CHRONOGRAPH, YEAR 1972
2150,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Speedmaster MARK III |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1972 |
| Serial number | 34255XXX: 34255XXX |
| Case code | 176.002 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1040 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black with two subdials and tachymeter |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 40 mm |
| Lug-to-lug length | 51 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Strap width | 24 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX 1501 OYSTER PERPETUAL DATE, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | 1501 Oyster Perpetual Date |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1979 |
| Serial number | 6239XXX |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass with magnifying glass in date stamp at 3 o'clock |
| Dial | White with Roman numerals |
| Bezel | Grooved |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed ROLEX. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX ZEPHIR 1008 OYSTER PERPETUAL, AUTOMATIC
5150,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Zephir 1008 |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1966 |
| Case code | 1008: Stainless steel strap. |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Rolex 1570 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Gold |
| Bezel | 18k solid gold. |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Steel, signed Rolex |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Rolex |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE, 18-KARAT ROSE GOLD, MANUAL
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Crono Oro rosa 18k |
| Gender | Man |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | 1948 |
| Case code | 70 (121) |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 48 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Black with two subdials and tachymeter |
| Case material | 18 karat Gold |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 38.5 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 12.2 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine Python Snake Skin |
| Strap color | Three tones of brown and black. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual (Date) |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Dial | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.7 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Ostrich leg skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |











