- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA SEAMASTER “JEDI” 176.001 CHRONOGRAPH, 1970s
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Omega |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Case code | 176.001 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1040 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Strap width | 21 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Omega Seamaster 176.001 “Jedi”: Legendary Automatic Chronograph
Origins and Onomastic Confusion
The Omega Seamaster 176.001 is an automatic chronograph launched in 1971, belonging to Omega’s sports watch series that capitalized on the success of the Seamaster line. However, its nickname “Jedi” has been a subject of controversy among collectors. Originally, the name was coined by watch expert Chuck Maddox in the 1990s to refer to the manual-winding model 145.024 (with caliber 861), inspired by the aesthetic of Star Wars13. It wasn’t until 2007 that the auction house Antiquorum mistakenly labeled the 176.001 as “Jedi” in its OmegaMania catalog, popularizing the misunderstanding13. Despite the confusion, the 176.001 developed its own legacy as an iconic piece of the 1970s.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
RARITY! SEIKO 7005-8140 IRANIAN ARMY, (New Old Stock)
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | 7005-8140 Ejército Iraní |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 001592: green dial |
| Movement | Automatic |
| Caliber | SEIKO 7005 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black with lion engraving in red, date display at 3 o'clock |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX 15000 OYSTER PERPETUAL DATE, CALIBER 3035
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | 15000 Oyster Perpetual |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1980s |
| Year of manufacture | 1981 |
| Serial number | 6765XXX |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ROLEX 3035 |
| Crystal | Plexiglass with Cyclops, impeccable |
| Dial | White cream |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.4 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Rolex |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA CONSTELLATION “PIE PAN” STAINLESS STEEL AND GOLD, 1962
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1962 |
| Serial number | 19850200 |
| Case code | 168.005 SP |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 561 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Champagne color, Pie Pan type. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | 18 karat Steel and Gold |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, original OMEGA. |
| Documentation | certificate of authenticity |
SOLD
HUBLOT MDM GENEVE, AUTOMATIC, YEAR 2000
INFORMACIÓN
| Brand | Hublot |
|---|---|
| Model | MDM GENEVE |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | 2000 |
| Serial number | 297236: Material de la caja en 2 tonos oscuros. |
| Case code | 1880.1 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bezel | Steel |
| Corona | Steel, original signed HUBLOT |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, original signed HUBLOT |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SPEEDMASTER MARK II CHRONO RACING, 1970
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 32651XXX: 32651XXX |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | OMEGA 861 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Racing (sought-after and scarce) |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 44 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Strap width | 23 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORIS CARLOS COSTE LIMITED EDITION 0490/2000 AUT.
INFORMACIÓN
| Brand | Oris |
|---|---|
| Model | Carlos Coste Limited Edition (2ª serie) |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | – Waterman Diver 2007: Water resistant up to 200 meters. |
| Serial number | 0490/2000 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ORIS 678 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black |
| Bezel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Triple Crown |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 47: Diameter. |
| Diameter with crown | 49 mm |
| Lug-to-lug length | 54 mm |
| Thickness | 18.5 mm |
| Strap width | 23 mm |
| Strap material | Titanium |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Dropdown closure |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Yes |
SOLD
OMEGA ART DECÒ 18K GOLD, 1927, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Art Decò ORO 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1920s |
| Year of manufacture | 1927 |
| Serial number | 6915434 |
| Case code | 6539108 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Champagne color with Arabic numerals, impeccable |
| Bezel | 18-carat gold |
| Case material | 18K Gold |
| Diameter without crown | 25 mm |
| Diameter with crown | 26.5 mm |
| Lug-to-lug length | 38.5 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Genuine crocodile leather. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, YEAR 1960
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Tricompax Chronograph |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1960 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | ZENITH 146 HP |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Golden with dark panda subdials |
| Bezel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 36,2 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, original signed Zenith |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |













