- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
GENUINE LIZARD AND COWHIDE LEATHER STRAP, BLACK, 18 mm
15,00 €
Availability: 19 in stock
| Strap material | Authentic lizard or cowhide leather (your choice) |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition | Brand new |
Brand history is not available for this watch…
| Strap material | Authentic lizard or cowhide leather (your choice) |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition | Brand new |
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
15,00 €
Availability: 19 in stock
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
ZENITH SPORTO YEAR 1956, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Model | Sporto |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1956 |
| Serial number | 5257474 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Zenith 251 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Corona | Steel, signed ZENITH |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 33,2 mm |
| Diameter with crown | 35 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TISSOT SEASTAR SEVEN (Lady), VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model | SEASTAR SEVEN |
| Gender | Female |
| Decade | 1950s |
| Movement | Automatic |
| Dial | Silver, flawless |
| Corona | Original, signed Tissot |
| Case material | Gold-plated |
| Diameter without crown | 22 mm |
| Diameter with crown | 24 mm |
| Lug-to-lug length | 27 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Strap width | 12 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Navy blue |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH, VINTAGE 50S, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Lady |
| Gender | Female |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1953 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Golden, flawless |
| Bezel | Gold plated |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Gold-plated |
| Diameter without crown | 16.5 mm |
| Diameter with crown | Crown Diameter: 18.5 mm |
| Lug-to-lug length | 22.5 mm |
| Thickness | 6.2 mm |
| Strap width | 8 mm |
| Strap material | 20 Microns Gold Plated |
| Strap color | Gold |
| Closure/buckle | Jewel type clasp, gold plated. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
DUWARD 50’S, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Brand | Duward |
|---|---|
| Model | Classic, 21 rubís |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Case code | 7555 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Texturized Gold with Arabic Numerals |
| Case material | Gold-plated |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Genuine leather vaccine |
| Strap color | Blue |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
GENUINE VACCINE BLACK LEATHER RACING STRAP, 18 mm
35,00 €
INFORMACIÓN
| Strap material | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
GENUINE VACCINATED LEATHER RACING STRAP, BROWN, 18 mm
35,00 €
INFORMACIÓN
| Strap material | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Strap color | Chocolate brown |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
SOLD
ZENITH, VINTAGE 50S, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Serial number | Serial Number: 3935364 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Zenith 126 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Champagne color with Arabic numerals, impeccable |
| Diameter without crown | 34.7 mm without crown |
| Diameter with crown | 35.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
GENUINE LIZARD LEATHER WATCH STRAP, BROWN COLOR, 18 mm
15,00 €
INFORMACIÓN
| Strap material | Genuine lizard skin |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Bordeaux |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |




