- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
GENUINE BROWN LIZARD LEATHER STRAP, 18 MM
15,00 €
Availability: 19 in stock
| Strap material | Genuine lizard skin |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Chocolate brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
Brand history is not available for this watch…
| Strap material | Genuine lizard skin |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Chocolate brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
15,00 €
Availability: 19 in stock
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
TISSOT SEASTAR AUTOMATIC, VINTAGE 70’s
INFORMACIÓN
| Case/Box | Yes, generic. |
|---|---|
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH SPORTO YEAR 1956, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Model | Sporto |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1956 |
| Serial number | 5257474 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Zenith 251 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Corona | Steel, signed ZENITH |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 33,2 mm |
| Diameter with crown | 35 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
GENUINE LIZARD AND COWHIDE LEATHER STRAP, BLACK, 18 mm
15,00 €
INFORMACIÓN
| Strap material | Authentic lizard or cowhide leather (your choice) |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition | Brand new |
GENUINE VACCINATED LEATHER RACING STRAP, BROWN, 18 mm
35,00 €
INFORMACIÓN
| Strap material | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Strap color | Chocolate brown |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
SOLD
HAMILTON WOMAN, MANUAL WIND, 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Hamilton |
|---|---|
| Model | Lady |
| Gender | Female |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | Year of manufacture: 1943 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Silver, Hamilton |
| Corona | Original signed Hamilton |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 14 mm |
| Diameter with crown | Crown Diameter: 16 mm |
| Lug-to-lug length | 24.5 mm |
| Strap width | Strap Width |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Jewel clasp, steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
VINTAGE ZENITH 1950s MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Serial number | Serial Number: 5196380 |
| Case code | 9527606 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Cream color with second hand at 6 o'clock, impeccable. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 35.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather vaccine |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX, YEAR 1972, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Gender | Man |
|---|---|
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1972 |
| Serial number | 4059 RA |
| Caliber | 461-770 Gyromatics |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, impeccable |
| Corona | Original, signed Girard Perregaux |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Brand | Lip |
|---|---|
| Model | "Art Decó" |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Case code | 457638 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Blurred monotone |
| Corona | Original |
| Diameter without crown | 26 mm |
| Diameter with crown | 27 mm |
| Lug-to-lug length | 35.5 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Lizard skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, yours original |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |





