- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO 5 SPORTS 6119/6023 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1972
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 Sports 6119-6023 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 211321 |
| Código de caja | 6023: Stainless Steel |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 37,2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel type clasp, original signed SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Seiko’s history began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success”, and “sha” means “house”). Initially, Seikosha produced wall clocks, but over time they focused on pocket and wristwatches production.
First Japanese wristwatch
In 1913, Seikosha launched the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone, as Japan had no watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country, laying the groundwork for what would become a benchmark name in the world watch industry.
Technological innovation and quartz watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This breakthrough transformed the watch industry by introducing a much more precise and affordable technology than traditional mechanical movements. Quartz technology quickly became popular and remains a standard in present-day watchmaking.
Precision and reliability
Over time, Seiko has introduced multiple watchmaking innovations, such as the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). Seiko is also known for its diving watches, highly valued for their durability and resistance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry, combining tradition and technology at accessible prices, offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO “ATLAS MAP METER” SKZ225K1 1st GENERATION, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | MAP METER SKZ002K1 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1993 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7S36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with calendar at 3 |
| Bisel | Steel, with coordinates N-S-E-W |
| Corona | Dual time, 4 o'clock hour hand and map scale meter at 9 o'clock. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.3 mm |
| Diámetro con corona | 53 mm |
| Longitud entre asas | 48.5 mm |
| Grosor | 13,2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SPORTS 150 CHRONOGRAPH, ALARM QUARTZ 7T59
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SPORTS 150 CHRONOGRAPH |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 102001 |
| Código de caja | 6A00 A6 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T59 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with three subdials and calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter. |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6309/7040 “TORTUGA”, VINTAGE DIVER YEAR 1981
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6309-7040 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1980s |
| Año de fabricación | 1981 |
| Nº de serie | 170167 |
| Código de caja | 7040 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, original SEIKO, at 4. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 44.2 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown, Retro Racing Style |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO OLYMPIC N.O.S. (NEW OLD STOCK), YEAR 1991, OLYMPIC EDITION 92
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 1N0983 |
| Código de caja | 6M13-702A |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with two subdials and date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS SPEED TIMER KAKUME, VINTAGE YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 441649 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter |
| Corona | Yours original. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BELL-MATIC AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 423607 |
| Código de caja | 6031 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 4006 A |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Blue, with double date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Snap-type, steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO OLYMPIC 92, N.O.S. (NEW OLD STOCK)
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 171122 |
| Código de caja | 7A50 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T42 |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | White with golden subdials, date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Steel and Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



