- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, YEAR 1960
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Tricompax Chronograph |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1960 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | ZENITH 146 HP |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Golden with dark panda subdials |
| Bezel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 36,2 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, original signed Zenith |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
HUBLOT MDM GENEVE, AUTOMATIC, YEAR 2000
INFORMACIÓN
| Brand | Hublot |
|---|---|
| Model | MDM GENEVE |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | 2000 |
| Serial number | 297236: Material de la caja en 2 tonos oscuros. |
| Case code | 1880.1 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bezel | Steel |
| Corona | Steel, original signed HUBLOT |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, original signed HUBLOT |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES CONQUEST CALENDAR, 18K GOLD, 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | Conquest Calendar Oro 18k |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 100922246: Chronograph |
| Case code | 9005 23.380 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original, signed Longines. |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORIS CARLOS COSTE LIMITED EDITION 0490/2000 AUT.
INFORMACIÓN
| Brand | Oris |
|---|---|
| Model | Carlos Coste Limited Edition (2ª serie) |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | – Waterman Diver 2007: Water resistant up to 200 meters. |
| Serial number | 0490/2000 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ORIS 678 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black |
| Bezel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Triple Crown |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 47: Diameter. |
| Diameter with crown | 49 mm |
| Lug-to-lug length | 54 mm |
| Thickness | 18.5 mm |
| Strap width | 23 mm |
| Strap material | Titanium |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Dropdown closure |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Yes |
SOLD
ROLEX ZEPHIR OYSTER PERPETUAL AUT. VINTAGE 70s
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | 1008 Zephir |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Bezel | 18-karat gold |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed ROLEX. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL 1500, YEAR 1980, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | 1500 Oyster Perpetual |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1980s |
| Year of manufacture | 1982 |
| Serial number | 2233XXX – 2233XXX |
| Movement | Automatic |
| Dial | White with Roman numerals |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed ROLEX. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX ZEPHIR 1008 OYSTER PERPETUAL, AUTOMATIC
5150,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Zephir 1008 |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1966 |
| Case code | 1008: Stainless steel strap. |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Rolex 1570 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Gold |
| Bezel | 18k solid gold. |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Steel, signed Rolex |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Rolex |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL (DATE), YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual (Date) |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1974 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass with magnifying glass in date stamp at 3 o'clock |
| Dial | Navy blue, patinated |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.7 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Rolex |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual (Date) |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Dial | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.7 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Ostrich leg skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
















