- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO PROSPEX LIMITED EDITION 80TH ANNIVERSARY NAOMI UEMURA
1590,00 €
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | Seiko Prospex Edición Limitada 80 Aniversario Naomi Uemura |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | Current. |
| Year of manufacture | 2025 |
| Serial number | 11XX / 1200 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | seiko 8l35 (high range of seiko) |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Navy blue indexless, immaculate |
| Bezel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 47 mm |
| Lug-to-lug length | 47 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Condition of the watch | |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | yes, original documentation and origin tag |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
1590,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
BREITLING CHRISTOPHORO, AUTOMATIC. YEAR 1991
INFORMACIÓN
| Brand | Breitling |
|---|---|
| Model | Christophoro |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Breitling 2892-2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Titanium, unidirectional rotating |
| Corona | Screwed |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Textile |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO POGUE 70M PROOF, 6139-6001 CHRONO, YEAR 1970
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | 6139-6001 Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 087454: Deep Ocean |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Seiko 6139 |
| Crystal | Hardlex SEIKO, impecable |
| Dial | Yellow Kill Bill |
| Bezel | Rotating Inner Bezel |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 46 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, original Seiko. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES HYDROCONQUEST AUTOMATIC, 43 MM
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | HYDRO CONQUEST |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | Current. |
| Year of manufacture | 2020 |
| Serial number | 47999488 |
| Case code | L3.841.4 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | L888.2 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 43 mm |
| Diameter with crown | 48 mm |
| Lug-to-lug length | 53 mm |
| Thickness | 11.3 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Double folding clasp, steel signed LONGINES |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BREITLING CHRONOGRAPH 1940s, CAL. VENUS
INFORMACIÓN
| Brand | Breitling |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1940s |
| Serial number | 459110 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Venus |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Cream color with two subdials and tachymeter |
| Corona | At 3 o'clock, with built-in chronograph stop button. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 33.7 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel, ardillon type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC DAY/DATE AUTOMATIC, YEAR 1970
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Dynamic |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Case code | 107 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Two-tone with dual date display at 3 fi. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 42.5 mm |
| Lug-to-lug length | 38 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, original OMEGA. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 18K GOLD JUMBO CASE, 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | Clásico, Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 10068976 |
| Case code | 123 45 Gold |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Longines 12.682 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Corona | Original signed LONGINES. |
| Case material | |
| Diameter without crown | 36.4 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9,5 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, your original. , LONGINES |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE 18K GOLD, 1950s, JUMBO CASE
INFORMACIÓN
| Brand | Universal Genève |
|---|---|
| Model | Clásico, Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Movement | Automatic with Bumper system |
| Caliber | U.G. 138 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Case material | |
| Diameter without crown | 37.2 mm |
| Diameter with crown | 38.5 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Ostrich leg skin |
| Strap color | Brownish Orange |
| Closure/buckle | Gold-plated, original signed UNIVERSAL GENÈVE. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX GMT TRAVELER 7000, GOLD BEZEL
INFORMACIÓN
| Brand | Girard Perregaux |
|---|---|
| Model | Traveller 7000 GMT |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Serial number | B-242 |
| Case code | 7200 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White with date stamp at 3 |
| Bezel | Gold with hour markers for GMT function. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.6 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |












