- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CHRISTIAN DIOR 18 CARAT GOLD WATCH, MANUAL WINDING
1350,00 €
| Brand | Christian Dior |
|---|---|
| Model | Clásico, Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | France |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1965 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Mineral, impecable |
| Dial | Bitono, impeccable |
| Bezel | 18K Gold |
| Corona | Yours original |
| Case material | 18 carats gold |
| Diameter without crown | 27 mm |
| Diameter with crown | 28 mm |
| Lug-to-lug length | 27 mm |
| Thickness | 6.5 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | genuine leather with original buckle |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Original Christian Dior |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
The story of Christian Dior watches is a fascinating tale of how a French haute couture house managed to conquer the world of watchmaking with the same boldness and elegance that had revolutionized fashion. From their early ventures in the 1970s to becoming a full-fledged Swiss manufacturing company, Dior Horlogerie has successfully combined the jeweler’s savoir-faire of the Parisian maison with Swiss technical precision, creating timepieces that are both timekeeping instruments and true design jewels.
… (The translation continues)
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
1350,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SEIKO PROSPEX LIMITED EDITION 80TH ANNIVERSARY NAOMI UEMURA
1590,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | Seiko Prospex Edición Limitada 80 Aniversario Naomi Uemura |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | Current. |
| Year of manufacture | 2025 |
| Serial number | 11XX / 1200 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | seiko 8l35 (high range of seiko) |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Navy blue indexless, immaculate |
| Bezel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 47 mm |
| Lug-to-lug length | 47 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Condition of the watch | |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | yes, original documentation and origin tag |
SOLD
BREITLING CHRISTOPHORO, AUTOMATIC. YEAR 1991
INFORMACIÓN
| Brand | Breitling |
|---|---|
| Model | Christophoro |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Breitling 2892-2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Titanium, unidirectional rotating |
| Corona | Screwed |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Textile |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO POGUE 70M PROOF, 6139-6001 CHRONO, YEAR 1970
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | 6139-6001 Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 087454: Deep Ocean |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Seiko 6139 |
| Crystal | Hardlex SEIKO, impecable |
| Dial | Yellow Kill Bill |
| Bezel | Rotating Inner Bezel |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 46 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, original Seiko. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
YEMA DAYTONA RALLYGRAF CHRONO, VALJOUX 7730
3250,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Crown |
|---|---|
| Model | Rallygraf |
| Gender | Man |
| Country of origin | France |
| Decade | 1960s |
| Case code | 319590 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | VALJOUX 7730 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Panda, black with two white subdials |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41.6 mm |
| Lug-to-lug length | 49 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Three Racing genuine leather handmade straps |
| Strap color | Black, Brownish Orange , Chocolate brown |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC CHRONOGRAPH AUT. VINTAGE 1995
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Chronograph , Dynamic |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Year of manufacture | 1995 |
| Serial number | 55597912 |
| Case code | 175.0310 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1138 with 44 rubies |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with two subdials |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.5 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather vaccine |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Original OMEGA tipo ardillón |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE 18K GOLD, LANDERON 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Cronógrafo Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1940s |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 54 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Two-tone, with two subdials. |
| Case material | |
| Diameter without crown | 33 mm |
| Diameter with crown | 34.5 mm |
| Lug-to-lug length | 38 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 18K GOLD JUMBO CASE, 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | Clásico, Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 10068976 |
| Case code | 123 45 Gold |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Longines 12.682 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Corona | Original signed LONGINES. |
| Case material | |
| Diameter without crown | 36.4 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9,5 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, your original. , LONGINES |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX GMT TRAVELER 7000, GOLD BEZEL
INFORMACIÓN
| Brand | Girard Perregaux |
|---|---|
| Model | Traveller 7000 GMT |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Serial number | B-242 |
| Case code | 7200 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White with date stamp at 3 |
| Bezel | Gold with hour markers for GMT function. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.6 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |










