- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA SPEEDMASTER CHRONOGRAPH, AUTOMATIC
1990,00 €
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Speedmaster Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1980s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Blue with date display at 3 |
| Bezel | Stainless steel, with tachymeter |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 40 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed Omega. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
The story of the Omega Speedmaster is one of the most epic and legendary sagas in the world of watchmaking, a tale that intertwines technical innovation, functional design, and the conquest of outer space. From its origin as a sports chronograph for motorists to becoming the first watch on the Moon, the Speedmaster has achieved an almost mythical status, becoming the most famous chronograph in history and a symbol of human capability to achieve the impossible.
… [full description continues]
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
1990,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
CHRISTIAN DIOR 18 CARAT GOLD WATCH, MANUAL WINDING
1350,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Christian Dior |
|---|---|
| Model | Clásico, Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | France |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1965 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Mineral, impecable |
| Dial | Bitono, impeccable |
| Bezel | 18K Gold |
| Corona | Yours original |
| Case material | 18 carats gold |
| Diameter without crown | 27 mm |
| Diameter with crown | 28 mm |
| Lug-to-lug length | 27 mm |
| Thickness | 6.5 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | genuine leather with original buckle |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Original Christian Dior |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA CONSTELLATION DOUBLE CALENDAR, AUTOMATIC
1390,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1968 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 751 |
| Crystal | Plexiglass |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | OMEGA |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BREITLING CHRISTOPHORO, AUTOMATIC. YEAR 1991
INFORMACIÓN
| Brand | Breitling |
|---|---|
| Model | Christophoro |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Breitling 2892-2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Titanium, unidirectional rotating |
| Corona | Screwed |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Textile |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TUDOR PRINCE DATE, AUTOMATIC. VINTAGE 70S
INFORMACIÓN
| Brand | Tudor |
|---|---|
| Model | PRINCE DATE |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Silver and textured |
| Corona | Steel, original signed TUDOR |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | folding clasp, signed steel TUDOR |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
YEMA DAYTONA RALLYGRAF CHRONO, VALJOUX 7730
3250,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Crown |
|---|---|
| Model | Rallygraf |
| Gender | Man |
| Country of origin | France |
| Decade | 1960s |
| Case code | 319590 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | VALJOUX 7730 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Panda, black with two white subdials |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41.6 mm |
| Lug-to-lug length | 49 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Three Racing genuine leather handmade straps |
| Strap color | Black, Brownish Orange , Chocolate brown |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SPEEDMASTER CHRONOGRAPH, 90s
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Speedmaster Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Case code | 175 0083 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1152 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Two-tone with date display at 3 o'clock |
| Bezel | Stainless steel, with tachymeter |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 39 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, original Omega. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC DAY/DATE AUTOMATIC, YEAR 1970
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Dynamic |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Case code | 107 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Two-tone with dual date display at 3 fi. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 42.5 mm |
| Lug-to-lug length | 38 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, original OMEGA. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORIS LIMITED EDITION AND NUMBERED LOUIS ARMSTRONG, 95/500
INFORMACIÓN
| Brand | Oris |
|---|---|
| Model | |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | 2001 |
| Serial number | 095/500 |
| Case code | 20 43254 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Oris 333 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black with date display at 6 o'clock. |
| Corona | Original, signed Oris. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 39 mm |
| Diameter with crown | 42.5 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9,5 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Suede |
| Strap color | Brownish Orange |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |








