- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA PRE-GENEVE AUTOMATIC BUMPER SYSTEM, 1952
840,00 €
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Pre Genéve |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1952 |
| Movement | Automatic with Bumper system |
| Caliber | OMEGA 344 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Cream color with second hand at 6 o'clock, impeccable. |
| Bezel | Steel |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.4 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9,5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Top quality genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
From its humble beginnings as a family workshop in Switzerland to becoming a global watchmaking giant, Omega has left an indelible mark on history, appearing on the wrists of astronauts on the Moon, secret agents on the big screen, and the tracks of the Olympic Games.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
840,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, YEAR 1969, CALIBER 565
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Serial number | 31430427 |
| Case code | 166.041 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 565 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Silver with date indicator at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Pin-type, with Omega symbol. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE 50s, CALIBER LANDERON 51
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 45525: Blue dial |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 51 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Cream color with two subdials and tachymeter |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 36,2 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 11,5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Top quality calfskin leather. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA AUTOMATIC, YEAR 1978, CALIBER 1022
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Automatic Day/Date |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1978 |
| Serial number | 41218929 |
| Case code | 166.0209 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1022 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Gold, with calendar at 3 o'clock. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 35.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Lizard skin, brand new |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH N.O.S. (New Old Stock) WATCH, 1950s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Clásico |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 4010770 |
| Case code | 120D912 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Corona | Original signed ZENITH |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 33.5 mm |
| Diameter with crown | 35 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | With original tag. , N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
FESTINA AUTOMATIC, VINTAGE FELSA 4007N
INFORMACIÓN
| Brand | Festina |
|---|---|
| Model | Vintage Felsa |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Case code | |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Felsa 4007N |
| Crystal | Original Plexiglass with inner magnifying glass |
| Dial | Black, with date display at 3 o'clock. |
| Bezel | Steel |
| Corona | Original, signed Festina |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 39.5 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Suede leather, handmade for this watch |
| Strap color | Military Camouflage |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TITAN SUPER COMPRESSOR, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Brand | Titan |
|---|---|
| Model | Diver Super Compressor |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, with a date display at 3 o'clock and hands and indexes with luminous Tritium in perfect condition. |
| Bezel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Double crown, for the hour and the inner bezel |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Two, one original plastic and another Racing leather brand new |
| Strap color | Black and brown, respectively. |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC, VINTAGE YEAR 1970, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Dynamic |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Case code | 107 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Bicolor gold and bronze colors (rarity) |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 36 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | First quality cowhide. |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Ace watch, gold-plated with original Omega seal |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BULOVA SENATOR ART DECÓ WITH ORIGINAL BOX
INFORMACIÓN
| Brand | Bulova |
|---|---|
| Model | Senator "Art Decó" |
| Gender | Man |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | 1942 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Bulova 11-AF |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Bitono, Arabic numerals |
| Bezel | Gold-plated with 10 microns. |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 27.5 mm + signed crown |
| Diameter with crown | 29,2 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Lizard skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |









