- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA GENEVE LADY N.O.S (New Old Stock), WINDING
270,00 €
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Female |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Case code | 511.0451 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Omega 625 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Gold |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 18,2 mm |
| Diameter with crown | 21 mm |
| Lug-to-lug length | 25 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Strap width | Thickness of the strap: 10 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
270,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
CERTINA BLUE RIBBON N.O.S. (New Old Stock), MANUAL
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Blue Ribbon |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 5096059 |
| Case code | 5804102 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Certina 25-651 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Silver, linen fabric, impeccable |
| Corona | Original signed CERTINA attribute |
| Case material | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 37.7 mm |
| Thickness | 9,5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Lizard skin, brand new |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TISSOT SEASTAR SEVEN (Lady), VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model | SEASTAR SEVEN |
| Gender | Female |
| Decade | 1950s |
| Movement | Automatic |
| Dial | Silver, flawless |
| Corona | Original, signed Tissot |
| Case material | Gold-plated |
| Diameter without crown | 22 mm |
| Diameter with crown | 24 mm |
| Lug-to-lug length | 27 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Strap width | 12 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Navy blue |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
GENUINE LIZARD AND COWHIDE LEATHER STRAP, BLACK, 18 mm
15,00 €
INFORMACIÓN
| Strap material | Authentic lizard or cowhide leather (your choice) |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition | Brand new |
SOLD
HAMILTON WOMAN, MANUAL WIND, 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Hamilton |
|---|---|
| Model | Lady |
| Gender | Female |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | Year of manufacture: 1943 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Silver, Hamilton |
| Corona | Original signed Hamilton |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 14 mm |
| Diameter with crown | Crown Diameter: 16 mm |
| Lug-to-lug length | 24.5 mm |
| Strap width | Strap Width |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Jewel clasp, steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX, YEAR 1972, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Gender | Man |
|---|---|
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1972 |
| Serial number | 4059 RA |
| Caliber | 461-770 Gyromatics |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, impeccable |
| Corona | Original, signed Girard Perregaux |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Brand | Universal Genève |
|---|---|
| Model | Highness |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1967 |
| Serial number | 542 101 |
| Case code | 3005 788 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 30.5 mm |
| Diameter with crown | 31.5 mm |
| Lug-to-lug length | 36 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
DUWARD VINTAGE AUTOMATIC, 50s
INFORMACIÓN
| Brand | Duward |
|---|---|
| Model | Diplomático |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 3609121 |
| Case code | 25022 divided by 4 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 2452 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 33 mm |
| Diameter with crown | 35 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Cowhide |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Brand | Lip |
|---|---|
| Model | "Art Decó" |
| Gender | Man |
| Decade | 1940s |
| Case code | 288203 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Silver, Roman numerals |
| Diameter without crown | 22.2 mm |
| Diameter with crown | 23.1 mm |
| Lug-to-lug length | 36.4 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Italian skin |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |








