- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
GENUINE VACCINATED LEATHER RACING STRAP, BROWN, 18 mm
35,00 €
Availability: 20 in stock
| Strap material | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Strap color | Chocolate brown |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
Handcrafted Racing style strap made of top quality genuine vaccinated leather. The measurements are in the item description. Brand new, never worn.
| Strap material | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Strap width | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Strap color | Chocolate brown |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
35,00 €
Availability: 20 in stock
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
ZENITH SPORTO YEAR 1956, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Model | Sporto |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1956 |
| Serial number | 5257474 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Zenith 251 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Corona | Steel, signed ZENITH |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 33,2 mm |
| Diameter with crown | 35 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORDIAM CHRONOGRAPH, VINTAGE 60s, LANDERON 48 MOVEMENT
INFORMACIÓN
| Brand | Ordiam |
|---|---|
| Model | Chronograph Super |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 48 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver gray with two sub-dials. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.3 mm |
| Diameter with crown | 39.2 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather, Racing type brand new |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HUGUENIN VINTAGE CHRONOGRAPH, VALJOUX 7733 MOVEMENT
INFORMACIÓN
| Brand | Huguenin |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | VALJOUX 7733 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black, with two subdials |
| Bezel | Double bevel, interior and exterior with tachymeters. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 40.5 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 14.5 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Textil, type Nato |
| Strap color | White, black and orange tricolor. |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH, VINTAGE 50S, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Lady |
| Gender | Female |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1953 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Golden, flawless |
| Bezel | Gold plated |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Gold-plated |
| Diameter without crown | 16.5 mm |
| Diameter with crown | Crown Diameter: 18.5 mm |
| Lug-to-lug length | 22.5 mm |
| Thickness | 6.2 mm |
| Strap width | 8 mm |
| Strap material | 20 Microns Gold Plated |
| Strap color | Gold |
| Closure/buckle | Jewel type clasp, gold plated. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HAMILTON WOMAN, MANUAL WIND, 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Hamilton |
|---|---|
| Model | Lady |
| Gender | Female |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | Year of manufacture: 1943 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Silver, Hamilton |
| Corona | Original signed Hamilton |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 14 mm |
| Diameter with crown | Crown Diameter: 16 mm |
| Lug-to-lug length | 24.5 mm |
| Strap width | Strap Width |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Jewel clasp, steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH, VINTAGE 50S, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Serial number | Serial Number: 3935364 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Zenith 126 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Champagne color with Arabic numerals, impeccable |
| Diameter without crown | 34.7 mm without crown |
| Diameter with crown | 35.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX, YEAR 1972, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Gender | Man |
|---|---|
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1972 |
| Serial number | 4059 RA |
| Caliber | 461-770 Gyromatics |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, impeccable |
| Corona | Original, signed Girard Perregaux |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Brand | Universal Genève |
|---|---|
| Model | Highness |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1967 |
| Serial number | 542 101 |
| Case code | 3005 788 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 30.5 mm |
| Diameter with crown | 31.5 mm |
| Lug-to-lug length | 36 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |










