- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA CONSTELLATION CO-AXIAL 2500 CHRONOMETER
1890,00 €
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Movement | Automatic |
| Caliber | CO-AXIAL 2500 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 38 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 23 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel and Gold |
| Closure/buckle | Steel and OMEGA seal in 18 K Gold. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
The story of the Omega Constellation is a tale of precision, elegance, and constant evolution spanning over seven decades. Originally conceived to celebrate Omega’s timing records, the Constellation line quickly became the flagship of the manufacture, representing the pinnacle of technical excellence and refined design. Throughout its generations, the Constellation has managed to adapt to changes in style and technology without ever losing its essence: being the watch of achievements and serene beauty.
Origins: The Centenary and the Birth of a Legend
The seed of the Omega Constellation was planted in 1948 when the brand celebrated its centenary with a limited edition watch called the Centenary. This model, designed by René Banwart, featured an automatic movement with a 360-degree rotor and a case back medallion displaying an astronomical observatory. The success of the Centenary was such that Omega decided to make it a permanent collection.
Thus, in 1952, the Constellation was officially born. Its name referred to the eight stars adorning the case back medallion, symbolizing Omega’s six first prizes and two world precision records achieved at the Kew-Teddington observatories between 1933 and 1936. Since its debut, the Constellation was conceived as a certified chronometer, a guarantee of the highest accuracy.
The Golden Era: The Pie Pan and Chronometric Excellence
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
1890,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
OMEGA CONSTELLATION DOUBLE CALENDAR, AUTOMATIC
1390,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1968 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 751 |
| Crystal | Plexiglass |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | OMEGA |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX 18-CARAT GOLD, ANTIQUE 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Girard Perregaux |
|---|---|
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 960106: Date display |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | 03E840: 03E840 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Case material | |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SEAMASTER CHRONOSTOP, AUTOMATIC, 1967
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Seamaster Chronostop |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1967 |
| Serial number | 26571963 |
| Case code | 145.007 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 865 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Black |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 44 mm |
| Lug-to-lug length | 46 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black and orange |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BREITLING CHRISTOPHORO, AUTOMATIC. YEAR 1991
INFORMACIÓN
| Brand | Breitling |
|---|---|
| Model | Christophoro |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Breitling 2892-2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Titanium, unidirectional rotating |
| Corona | Screwed |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Textile |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
YEMA DAYTONA RALLYGRAF CHRONO, VALJOUX 7730
3250,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Crown |
|---|---|
| Model | Rallygraf |
| Gender | Man |
| Country of origin | France |
| Decade | 1960s |
| Case code | 319590 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | VALJOUX 7730 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Panda, black with two white subdials |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41.6 mm |
| Lug-to-lug length | 49 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Three Racing genuine leather handmade straps |
| Strap color | Black, Brownish Orange , Chocolate brown |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES HYDROCONQUEST AUTOMATIC, 43 MM
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | HYDRO CONQUEST |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | Current. |
| Year of manufacture | 2020 |
| Serial number | 47999488 |
| Case code | L3.841.4 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | L888.2 |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 43 mm |
| Diameter with crown | 48 mm |
| Lug-to-lug length | 53 mm |
| Thickness | 11.3 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Double folding clasp, steel signed LONGINES |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE 18K GOLD, 1950s, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Universal Genève |
|---|---|
| Model | Clásico, Oro 18K |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Case code | 311 B |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Universal Genève 1200 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Case material | 18 karat Gold |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Genuine lizard skin |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Gold-plated, original signed UNIVERSAL GENÈVE. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC CHRONOGRAPH AUT. VINTAGE 1995
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Chronograph , Dynamic |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Year of manufacture | 1995 |
| Serial number | 55597912 |
| Case code | 175.0310 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1138 with 44 rubies |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with two subdials |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.5 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather vaccine |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Original OMEGA tipo ardillón |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |









