- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO BELL-MATIC WITH ALARM, VINTAGE YEAR 1976
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC 4006-6040 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1976 |
| Nº de serie | 6N3705 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 4006 A |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 37 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Seiko Bell-Matic 4006-6040: Mechanical Engineering with Soul
…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO “BRUCE LEE” AUT. LIMITED EDITION 15,000 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Nº de serie | 14603/15000 |
| Código de caja | 13XO |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with calendar at 3 |
| Bisel | Japanese Aluminum |
| Corona | Steel, black, at 4 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 46,5 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | It comes with 6 special edition Bruce Lee straps. |
| Color de la correa | Black and yellow |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO BELL-MATIC 4006-6060, AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1975
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC 4006-6060 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 560136: Rose gold color, stainless steel. |
| Código de caja | 6060 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | White, with calendar at 3 |
| Bisel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Steel, original SEIKO + alarm stop button at 2 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.7 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 6119/6023 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1972
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 Sports 6119-6023 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 211321 |
| Código de caja | 6023: Stainless Steel |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 37,2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel type clasp, original signed SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO PERPETUAL CALENDAR, QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Perpetual Calendar |
| Género | Man |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Two-tone with tachymeter, two subdials and date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Closure/buckle |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO HELMET 6139-7101, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Helmet 6139-7101 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 541228: Golden Rose Gold Mesh Watch |
| Código de caja | 7101 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40,2 mm |
| Diámetro con corona | 40.2 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO GMT 6117-6400, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | GMT 6117-6400 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 121360 |
| Código de caja | 6400 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6117 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Bisel | Interior, datos mundiales |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Dropdown closure |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SONAR AUTOMATIC, CHRONO FLYBACK 7015-6010
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SONAR CRONO FLYBACK 7015-601 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Código de caja | 6010 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 7015A |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | Black, with Japanese and English calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Steel |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Original Seiko, de acero |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONO FLYBACK SPEED TIMER 7015-7000
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Crono Flyback Speed Timer 7015-7000 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Nº de serie | Serial Number: 361505 |
| Código de caja | 7000 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 7015 A (21 jewels) |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | Blue Fumé with Japanese and English calendar at 3 o'clock |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Seiko 5 Sports. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



