- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
TAG HEUER FORMULA 1, PROFESSIONAL 200M
| Marca | Tag Heuer |
|---|---|
| Modelo | FORMULA 1 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1980s |
| Nº de serie | CE12368 |
| Código de caja | CAH1112 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Red, with three subdials |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Steel, original signed TAG HEUER |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 43.6 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Fold-over clasp with TAG HEUER logo. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The brand TAG Heuer, originally known as Heuer, has its roots in 1860 when Edouard Heuer founded his watchmaking workshop in Saint-Imier, Switzerland. From its early days, Heuer stood out for its focus on technical innovation and commitment to precision. In 1887, Edouard Heuer patented the oscillating pinion mechanism, a revolutionary invention still used in modern chronographs. Commitment to sports and speed In the early 20th century, the brand established itself as a leader in sports watches and precision chronometers. In 1916, Heuer introduced the Micrograph, the first mechanical chronograph capable of measuring time intervals with 1/100th of a second precision. This breakthrough positioned the brand as an indispensable ally in the world of sports and automotive competitions. During the 1930s and 1940s, Heuer chronometers became essential tools on the dashboards of race cars. Later, in the 1950s and 1960s, Heuer launched iconic models like the Autavia and the Carrera, specifically designed for race car drivers and automotive enthusiasts. The TAG Heuer era and new horizons In 1985, the brand was acquired by Techniques d’Avant Garde (TAG), leading to the birth of TAG Heuer. This change brought together cutting-edge innovation and Swiss watchmaking tradition. In the following years, TAG Heuer continued to develop advanced technologies, such as the Mikrotimer Flying 1000, a chronograph capable of measuring time intervals of 1/1000th of a second. TAG Heuer today Today, TAG Heuer remains a global benchmark in luxury watchmaking and precision. With iconic models like the Monaco, the Aquaracer, and the Connected, the brand combines tradition, technology, and modern design. Furthermore, its partnerships with sports events and renowned figures highlight its connection to speed, performance, and excellence. TAG Heuer symbolizes a rich watchmaking heritage, an innovative vision, and a bold spirit that continues to set the pace in haute horlogerie. TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
TAG HEUER AUTAVIA CHRONOGRAPH, AUTOMATIC, YEAR 2008
2950,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Tag Heuer |
|---|---|
| Modelo | Autavia Chronograph |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Año de fabricación | 2008 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Two-tone, with two subdials. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter. |
| Corona | Steel, signed TAG HEUER. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 42 mm |
| Diámetro con corona | 44 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 14 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original TAG HEUER signed. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
TAG HEUER FORMULA 1 CHRONOGRAPH CAH1111
INFORMACIÓN
| Marca | |
|---|---|
| Modelo | FORMULA 1 CHRONOGRAPH |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1990s |
| Nº de serie | FR9370 |
| Código de caja | CAH1111 |
| Movimiento | High Frequency Quartz (300Hz) |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | White, with three subdials and date display. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Steel, signed TAG HEUER. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 44 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original TAG HEUER signed. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, DOUBLE DATE
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Seamaster |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 39417516 |
| Código de caja | 166. 0215 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 1022 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver with double date stamp |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours truly |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original Omega |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA CALIBER 30T2, VINTAGE YEAR 1939
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Classic 30T2 |
| Género | Man |
| Década | 1930s |
| Año de fabricación | 1939 |
| Nº de serie | 9454590 |
| Código de caja | 1037B756 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Omega 30T2 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Beige with Arabic numerals, patinated |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
2990,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1969 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Esfera | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Ostrich leg skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
DUWARD VINTAGE AUTOMATIC, 50s
INFORMACIÓN
| Marca | Duward |
|---|---|
| Modelo | Diplomático |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 3609121 |
| Código de caja | 25022 divided by 4 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 2452 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Material de la caja | Gold-plated with 10 microns |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 35 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA DE VILLE QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Of Town |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Nº de serie | 53963172 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | ETA 255 411, OMEGA 1430 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Golden, flawless |
| Bisel | Gold-plated with 10 microns. |
| Corona | Original Omega sign |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 32 mm |
| Diámetro con corona | 34 mm |
| Longitud entre asas | 37 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide leather, brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1954 |
| Código de caja | 8307-5 |
| Calibre | Longines 285 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 35.1 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



