- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO SONAR AUTOMATIC, CHRONO FLYBACK 7015-6010
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SONAR CRONO FLYBACK 7015-601 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Código de caja | 6010 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 7015A |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | Black, with Japanese and English calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Steel |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Original Seiko, de acero |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The history of Seiko began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success,” and “sha” means “house”). Initially, Seikosha made wall clocks, but over time they shifted their focus to pocket and wristwatches.
First Japanese Wristwatch
In 1913, Seikosha introduced the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone, as Japan had no watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country and laid the foundation for what would become a globally recognized name in the watch industry.
Technological Innovation and Quartz Watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This advancement transformed the watch industry by introducing a much more accurate and affordable technology than traditional mechanical movements. Quartz technology quickly gained popularity and remains a standard in watchmaking today.
Precision and Reliability
Over time, Seiko has introduced multiple watchmaking innovations, such as the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). Seiko is also known for its dive watches, highly valued for their durability and resistance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry, combining tradition and technology at affordable prices, and offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPH DISCOVERY MOONPHASE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | CHRONOGRAPH DISCOVERY MOONPHASE |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 157936 |
| Código de caja | 7A10 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | White, with four golden sub-spheres. |
| Corona | Original signed SEIKO. |
| Material de la caja | Gold plated |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SPORTS 150 CHRONOGRAPH, ALARM QUARTZ 7T59
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SPORTS 150 CHRONOGRAPH |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 102001 |
| Código de caja | 6A00 A6 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T59 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with three subdials and calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter. |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO OLYMPIC N.O.S. (NEW OLD STOCK), YEAR 1991, OLYMPIC EDITION 92
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 1N0983 |
| Código de caja | 6M13-702A |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with two subdials and date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5, 6119-8450 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6119-8450 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 1D5120: Blue dial |
| Código de caja | 8450 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6119 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6139-6002 “POGUE”, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | |
| Código de caja | 6002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO CHRONO FLYBACK SPEED TIMER 7015-7000
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Crono Flyback Speed Timer 7015-7000 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Nº de serie | Serial Number: 361505 |
| Código de caja | 7000 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 7015 A (21 jewels) |
| Cristal | Hardlex |
| Esfera | Blue Fumé with Japanese and English calendar at 3 o'clock |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Seiko 5 Sports. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



