- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
ORIS CARLOS COSTE LIMITED EDITION 0490/2000 AUT.
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Oris |
|---|---|
| Modelo | Carlos Coste Limited Edition (2ª serie) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Año de fabricación | – Waterman Diver 2007: Water resistant up to 200 meters. |
| Nº de serie | 0490/2000 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | ORIS 678 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Triple Crown |
| Material de la caja | Titanium |
| Diámetro sin corona | 47: Diameter. |
| Diámetro con corona | 49 mm |
| Longitud entre asas | 54 mm |
| Grosor | 18.5 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Titanium |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Dropdown closure |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
ROLEX SUBMARINER 5513 NO DATE, VINTAGE YEAR 1977
14350,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | SUBMARINER 5513 No Date |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1977 |
| Nº de serie | 5231XXX: 5231XXX |
| Código de caja | 5513: 5513 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Rolex 1520 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Matte black, with Tritium indices in original condition! |
| Bisel | Steel with anodized aluminum, bidirectional rotation. |
| Corona | Threaded, original Rolex |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 13.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed ROLEX. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, original ROLEX. |
| Documentación | certificate of authenticity |
OMEGA SPEEDMASTER MARK III CHRONOGRAPH, YEAR 1972
2150,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Speedmaster MARK III |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 34255XXX: 34255XXX |
| Código de caja | 176.002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 1040 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black with two subdials and tachymeter |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 51 mm |
| Grosor | 16 mm |
| Anchura de la correa | 24 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed OMEGA deployant clasp |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES CONQUEST CALENDAR, 18K GOLD, 1950s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Conquest Calendar Oro 18k |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 100922246: Chronograph |
| Código de caja | 9005 23.380 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original, signed Longines. |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA ART DECÒ 18K GOLD, 1927, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Art Decò ORO 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1920s |
| Año de fabricación | 1927 |
| Nº de serie | 6915434 |
| Código de caja | 6539108 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Champagne color with Arabic numerals, impeccable |
| Bisel | 18-carat gold |
| Material de la caja | 18K Gold |
| Diámetro sin corona | 25 mm |
| Diámetro con corona | 26.5 mm |
| Longitud entre asas | 38.5 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Genuine crocodile leather. |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SPEEDMASTER AUTOMATIC MARK 4.5
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 39200XXX: 39200XXX |
| Código de caja | 176.0012 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with three subdials and calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 14 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed OMEGA deployant clasp , Stainless steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA ART DECÒ YEAR 1930, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1930s |
| Año de fabricación | 1930 |
| Código de caja | 8-48-64 se traduce como 8-48-64 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | White with Roman numerals |
| Material de la caja | 40 microns Gold Plated |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin , Handmade |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Original OMEGA tipo ardillón |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX OYSTER PRECISION 6426, MANUAL
4450,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Precision |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1966 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with gold indexes and hands |
| Bisel | Grooved |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel, signed ROLEX. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1969 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Esfera | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Ostrich leg skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.













