- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
CITIZEN CRONO FLYBACK 67-9054, VINTAGE FROM THE 70s
| Marca | Citizen |
|---|---|
| Modelo | CRONO FLYBACK 67-9054 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Nº de serie | 4023 1331 |
| Código de caja | 4-901070 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 8110A (23 rubies) |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Green, with two subdials and dual time zone at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter |
| Corona | Original, signed Citizen |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, signed Citizen |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The history of Citizen began in 1918 in Tokyo, Japan, when the Shokosha Watch Research Institute was founded. In its early days, the company was mainly dedicated to manufacturing components for pocket watches. In 1924, Citizen launched its first pocket watch, marking the brand’s entry into the watch market. The name Citizen was chosen in 1930, inspired by the idea of creating affordable and high-quality watches that could be worn by “all the citizens of the world.”
Expansion and innovation in quartz technology
In the 1960s and 1970s, Citizen became one of the leading manufacturers of quartz watches, introducing innovative and accurate models that quickly gained popularity both in Japan and abroad. One of their great successes was the Citizen Crystron Solar Cell in 1976, the first solar-powered quartz watch, which marked a milestone in sustainable watchmaking technology. This innovation was the precursor to the famous Eco-Drive watch line, which is still in use today.
Eco-Drive technology and sustainability
Citizen introduced its Eco-Drive technology in 1995, revolutionizing the market with watches that run on an integrated solar cell that allows the battery to be recharged with any light source, both natural and artificial. This technology eliminates the need to replace the battery, making Eco-Drive an eco-friendly and practical choice. The Eco-Drive line is one of Citizen’s most recognized and has strengthened the brand’s image as a pioneer in sustainable technology.
Innovation in durability and functionality
Citizen also excelled in creating highly durable and precise watches. In 1982, it introduced the Citizen Professional Diver, a diving watch with a water resistance of 1300 meters, specially designed for professional divers. Additionally, Citizen was a pioneer in integrating radio synchronization and GPS technology, allowing some of its watches to adjust the time automatically based on the location, ensuring absolute precision regardless of the time zone.
Citizen today
Today, Citizen is one of the largest watch brands in the world and is present in more than 130 countries. The company has maintained its commitment to innovation and the development of technologies that prioritize precision, sustainability, and functionality. In addition to the Eco-Drive line, Citizen offers a wide range of watches, from elegant models to sports and high-resistance watches, such as the Promaster series.
Citizen represents a blend of tradition and advanced technology, maintaining its original mission of creating affordable and high-quality watches for “all the citizens.” This philosophy has made Citizen one of the most recognized and trusted brands in the global watch industry.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
CITIZEN BULLHEAD 67-9011 CHRONOGRAPH, VINTAGE 70s
INFORMACIÓN
| Marca | Citizen |
|---|---|
| Modelo | Chronograph Bullhead |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 40901183 |
| Código de caja | 67-9011 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Silver with calendar at 6 |
| Bisel | Black |
| Corona | Steel, signed CITIZEN |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13.5 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Original firmado Citizen, steel. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
CITIZEN BULLHEAD CHRONOGRAPH 67-9011, VINTAGE 70s
INFORMACIÓN
| Marca | Citizen |
|---|---|
| Modelo | Chronograph Bullhead |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Nº de serie | 30922884: Case Shape |
| Código de caja | 67-9011 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Mineral, impecable |
| Esfera | Silver with calendar at 6 |
| Bisel | Black |
| Corona | Original signed CITIZEN trademark. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13.5 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel folding clasp |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
CITIZEN BULLHEAD, VINTAGE 1970s, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Citizen |
|---|---|
| Modelo | Chronograph Bullhead |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 70305882 |
| Código de caja | 4-901134 K |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 8110A (23 rubies) |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Golden with three subdials and double date display at 6 o'clock. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 36.4 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | Strap width: 36 mm |
| Material de la correa | Cowhide leather, custom handmade |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, DOUBLE DATE
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Seamaster |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 39417516 |
| Código de caja | 166. 0215 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 1022 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver with double date stamp |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours truly |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original Omega |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA GENÉVE 1970 MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Geneva |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1970 |
| Código de caja | 131.019 SP |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Omega 601 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Golden with Arabic numerals |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Lizard skin |
| Color de la correa | Bordeaux |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX OYSTER PERPETUAL (DATE), YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Plexiglass with magnifying glass in date stamp at 3 o'clock |
| Esfera | Navy blue, patinated |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Rolex |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA DE VILLE QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Of Town |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Nº de serie | 53963172 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | ETA 255 411, OMEGA 1430 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Golden, flawless |
| Bisel | Gold-plated with 10 microns. |
| Corona | Original Omega sign |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 32 mm |
| Diámetro con corona | 34 mm |
| Longitud entre asas | 37 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide leather, brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
BULOVA ART DECO, VINTAGE QUARTZ
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Art Deco Quartz |
| Género | Man |
| Año de fabricación | 1979 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Bitono, Roman numbers |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



