- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO 5 SPORTS 6119-6020 AUTOMATIC, VINTAGE 1979
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | 5 SPORTS 6119-6020 |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1979 |
| Serial number | 922030: Rose Gold. |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Seiko 6119 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Silver gray with double date stamp |
| Corona | Steel, original Seiko. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.5 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Genuine leather, Stainless steel |
| Strap color | Black, Steel |
| Closure/buckle | Drop-down clasp, signed SEIKO , Steel, ardillon type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
TISSOT T12 AUTOMATIC, VINTAGE 60s (GAY FRÈRES)
INFORMACIÓN
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model | T 12 Automatic |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Serial number | 25641422 |
| Case code | 38645: Chronograph. |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 21 rubíes |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Blue with date display at 3 |
| Corona | Steel, original signed TISSOT |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 35 mm |
| Thickness | 11,5 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Clasp type, original TISSOT (signed GAY FRÉRES) |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HUGUENIN VINTAGE CHRONOGRAPH, VALJOUX 7733 MOVEMENT
INFORMACIÓN
| Brand | Huguenin |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | VALJOUX 7733 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black, with two subdials |
| Bezel | Double bevel, interior and exterior with tachymeters. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 40.5 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 14.5 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Textil, type Nato |
| Strap color | White, black and orange tricolor. |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TISSOT SEASTAR SEVEN (Lady), VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model | SEASTAR SEVEN |
| Gender | Female |
| Decade | 1950s |
| Movement | Automatic |
| Dial | Silver, flawless |
| Corona | Original, signed Tissot |
| Case material | Gold-plated |
| Diameter without crown | 22 mm |
| Diameter with crown | 24 mm |
| Lug-to-lug length | 27 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Strap width | 12 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Navy blue |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HAMILTON WOMAN, MANUAL WIND, 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Hamilton |
|---|---|
| Model | Lady |
| Gender | Female |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | Year of manufacture: 1943 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Silver, Hamilton |
| Corona | Original signed Hamilton |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 14 mm |
| Diameter with crown | Crown Diameter: 16 mm |
| Lug-to-lug length | 24.5 mm |
| Strap width | Strap Width |
| Strap material | Steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Jewel clasp, steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
VINTAGE ZENITH 1950s MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Serial number | Serial Number: 5196380 |
| Case code | 9527606 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Cream color with second hand at 6 o'clock, impeccable. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 35.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather vaccine |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Brand | Universal Genève |
|---|---|
| Model | Highness |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1967 |
| Serial number | 542 101 |
| Case code | 3005 788 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 30.5 mm |
| Diameter with crown | 31.5 mm |
| Lug-to-lug length | 36 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
DUWARD VINTAGE AUTOMATIC, 50s
INFORMACIÓN
| Brand | Duward |
|---|---|
| Model | Diplomático |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 3609121 |
| Case code | 25022 divided by 4 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 2452 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 33 mm |
| Diameter with crown | 35 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Cowhide |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BULOVA ART DECO, VINTAGE QUARTZ
INFORMACIÓN
| Brand | Bulova |
|---|---|
| Model | Art Deco Quartz |
| Gender | Man |
| Year of manufacture | 1979 |
| Movement | Quartz |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Bitono, Roman numbers |
| Diameter without crown | 27 mm |
| Diameter with crown | 28 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Cowhide |
| Strap color | Black |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |











