- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
IWC MARK XV Automatic Watch, Year 2000
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | IWC (International Watch Company) |
|---|---|
| Model | MARK XV AUTOMÁTICO |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | silver gray with date indicator at 3 |
| Bezel | Steel |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 40 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | genuine leather with original buckle |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | certificate of authenticity |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
ZENITH AF/P, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | AF/P |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Serial number | Serial Number |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Zenith 405 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver two-tone, with calendar at 3 o'clock |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Zenith signed brooch. |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
VINTAGE ZENITH, 1950s, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1960 |
| Serial number | 4932398 |
| Case code | 763A628 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Zenith 2522 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver with date indicator at 3 o'clock. |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 35.5 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Lizard skin, brand new |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Gold-plated steel with 20 microns |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DE VILLE AUTOMATIC, YEAR 1969
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Of Town |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Serial number | 29003639 |
| Case code | 166 0168 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1002 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Silver with horizontal indices (rarity) and date function at 3 o'clock. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34.2 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Lizard skin, brand new |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, DOUBLE DATE
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Seamaster |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1975 |
| Serial number | 39417516 |
| Case code | 166. 0215 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1022 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Silver with double date stamp |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Yours truly |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original Omega |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
RADIANT CHRONOGRAPH, CALIBRE LANDERON 149
INFORMACIÓN
| Model | Chronograph |
|---|---|
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Case code | 6241 to the power of 10. |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 149 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Navy blue, with two subdials and tachymeter |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Yours original |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 39.4 mm |
| Diameter with crown | 42.5 mm |
| Lug-to-lug length | 42.6 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Brand | Universal Genève |
|---|---|
| Model | Highness |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1967 |
| Serial number | 542 101 |
| Case code | 3005 788 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 30.5 mm |
| Diameter with crown | 31.5 mm |
| Lug-to-lug length | 36 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DE VILLE QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Of Town |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Serial number | 53963172 |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA 255 411, OMEGA 1430 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Golden, flawless |
| Bezel | Gold-plated with 10 microns. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 32 mm |
| Diameter with crown | 34 mm |
| Lug-to-lug length | 37 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Cowhide leather, brand new |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1954 |
| Case code | 8307-5 |
| Caliber | Longines 285 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 35.1 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 46 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap material | Cowhide |
| Strap width | 17 mm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |



