- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
FESTINA SUPER COMPRESSOR, VINTAGE AUTOMATIC
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Festina |
|---|---|
| Model | Diver Super Compressor |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1966 |
| Case code | 3230-88 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black with date display at 6. |
| Bezel | Rotating Inner Bezel |
| Corona | Double crown, original Festina Compressor. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36.5 mm |
| Diameter with crown | 39.5 mm |
| Lug-to-lug length | Strap Length: 40.5 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather vaccine |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
The Festina Super Compressor Automatic is a watch that combines retro design with advanced watchmaking technology. Its iconic compressor case and sporty style make it a prized piece for vintage watch enthusiasts. Learn more about its origins, development, design, and impact in the world of retro watchmaking.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
FESTINA SUPER COMPRESSOR, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Gender | Man |
|---|---|
| Decade | 1960s |
| Case code | 3230-88 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black with date display at 6 o'clock. |
| Bezel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Two crowns, one for the time and the other for the bezel, original |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36.5 mm |
| Diameter with crown | 39.5 mm |
| Lug-to-lug length | Strap Length: 40.5 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Plastic, vintage. Impeccable |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, DOUBLE DATE
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Seamaster |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1975 |
| Serial number | 39417516 |
| Case code | 166. 0215 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1022 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Silver with double date stamp |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Yours truly |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original Omega |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA CONSTELLATION QUARTZ CHRONOMETER 14k GOLD
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation Quartz Chronometer |
| Gender | Man |
| Decade | 1980s |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Omega 1343 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | 14 karat gold |
| Corona | Yours is original Omega. |
| Case material | Steel and 14-karat Gold |
| Diameter without crown | 32 mm |
| Diameter with crown | 34 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Steel and 14-karat Gold |
| Strap color | Steel and Gold |
| Closure/buckle | Steel, original Omega |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
GIRARD PERREGAUX, YEAR 1972, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Gender | Man |
|---|---|
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1972 |
| Serial number | 4059 RA |
| Caliber | 461-770 Gyromatics |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, impeccable |
| Corona | Original, signed Girard Perregaux |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL (DATE), YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual (Date) |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1974 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass with magnifying glass in date stamp at 3 o'clock |
| Dial | Navy blue, patinated |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.7 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Rolex |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual (Date) |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Dial | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.7 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Ostrich leg skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DE VILLE QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Of Town |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Serial number | 53963172 |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA 255 411, OMEGA 1430 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Golden, flawless |
| Bezel | Gold-plated with 10 microns. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 32 mm |
| Diameter with crown | 34 mm |
| Lug-to-lug length | 37 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Cowhide leather, brand new |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BULOVA ART DECO, VINTAGE QUARTZ
INFORMACIÓN
| Brand | Bulova |
|---|---|
| Model | Art Deco Quartz |
| Gender | Man |
| Year of manufacture | 1979 |
| Movement | Quartz |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Bitono, Roman numbers |
| Diameter without crown | 27 mm |
| Diameter with crown | 28 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Cowhide |
| Strap color | Black |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |



