- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CITIZEN “MÓNACO” FLYBACK CHRONOGRAPH, VINTAGE
650,00 €
| Brand | Citizen |
|---|---|
| Model | |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Case code | 67-9071 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 8110 A |
| Crystal | Mineral, impecable |
| Dial | Golden with dark panda subdials |
| Bezel | Black |
| Corona | Original signed CITIZEN trademark. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 38.5 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 11,5 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, clasp type |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
The history of Citizen is a tale of industrial ambition, technological innovation, and an unwavering commitment to democratize precision watchmaking. From its humble beginnings as a small research institute in early 20th-century Tokyo to becoming a global giant and one of the largest watch manufacturers in the world, Citizen has constantly pushed the boundaries of what is possible, revolutionizing the industry multiple times with its own technologies and demonstrating that excellence can be accessible to all citizens.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
650,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
JAEGER LECOULTRÈ QUARTZ, VINTAGE 90’s
INFORMACIÓN
| Brand | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Model | Extraplano |
| Gender | Female |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Serial number | 1577835 |
| Case code | 3140 0638 |
| Movement | Quartz |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White with Roman numerals |
| Corona | Steel, original signed JLC. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 29.2 mm |
| Lug-to-lug length | 35.5 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless Steel, signed JLC deployant clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE 50s, CALIBER LANDERON 51
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 45525: Blue dial |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 51 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Cream color with two subdials and tachymeter |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 36,2 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 11,5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Top quality calfskin leather. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENEVE 1969, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Serial number | 34616454 |
| Case code | 136.070 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Omega 613 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Gold with date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, ardillon type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
AUTOMATIC FESTINA, VINTAGE FELSA 4007N
INFORMACIÓN
| Brand | Festina |
|---|---|
| Model | Vintage Felsa |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Felsa 4007N |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Steel, bidirectional rotating |
| Corona | Original, signed Festina |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Top quality cowhide leather, handmade Racing type. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
FESTINA AUTOMATIC, VINTAGE FELSA 4007N
INFORMACIÓN
| Brand | Festina |
|---|---|
| Model | Vintage Felsa |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Case code | |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Felsa 4007N |
| Crystal | Original Plexiglass with inner magnifying glass |
| Dial | Black, with date display at 3 o'clock. |
| Bezel | Steel |
| Corona | Original, signed Festina |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 39.5 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Suede leather, handmade for this watch |
| Strap color | Military Camouflage |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONO FLYBACK SPEED TIMER 7015-7000
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | Crono Flyback Speed Timer 7015-7000 |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | Serial Number: 361505 |
| Case code | 7000 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 7015 A (21 jewels) |
| Crystal | Hardlex |
| Dial | Blue Fumé with Japanese and English calendar at 3 o'clock |
| Bezel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 39 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Seiko 5 Sports. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TITAN SUPER COMPRESSOR, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Brand | Titan |
|---|---|
| Model | Diver Super Compressor |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, with a date display at 3 o'clock and hands and indexes with luminous Tritium in perfect condition. |
| Bezel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Double crown, for the hour and the inner bezel |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Two, one original plastic and another Racing leather brand new |
| Strap color | Black and brown, respectively. |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA CONSTELLATION QUARTZ CHRONOMETER 14k GOLD
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation Quartz Chronometer |
| Gender | Man |
| Decade | 1980s |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Omega 1343 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | 14 karat gold |
| Corona | Yours is original Omega. |
| Case material | Steel and 14-karat Gold |
| Diameter without crown | 32 mm |
| Diameter with crown | 34 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Steel and 14-karat Gold |
| Strap color | Steel and Gold |
| Closure/buckle | Steel, original Omega |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |









