- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CERTINA REVELATION, VINTAGE AUTOMATIC WATCH FROM THE 60s
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Revelation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Two-tone with date display at 3 o'clock |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 42.5 mm |
| Diameter with crown | |
| Lug-to-lug length | 35 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel folding clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Certina Revelation: The ’70s Icon of Double Security
Historical Context: The Certina Legacy
…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
JAEGER LECOULTRÈ QUARTZ, VINTAGE 90’s
INFORMACIÓN
| Brand | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Model | Extraplano |
| Gender | Female |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1990s |
| Serial number | 1577835 |
| Case code | 3140 0638 |
| Movement | Quartz |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White with Roman numerals |
| Corona | Steel, original signed JLC. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 29.2 mm |
| Lug-to-lug length | 35.5 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless Steel, signed JLC deployant clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENEVE 1969, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Serial number | 34616454 |
| Case code | 136.070 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Omega 613 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Gold with date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, ardillon type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENEVE wristwatch
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | 36823279 |
| Case code | 166.0163 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1012 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Gold with date display at 3 o'clock. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 42,5 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 23 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Clasp type, original Omega |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE Wristwatch, from the 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Crono |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Case code | 1515 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 48 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | |
| Bezel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 36.7 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | First quality cowhide. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TV PILOT AUTOMATIC, 70s
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | TV Pilot |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ZENITH 2572 PC-E |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver gray with date window at 5 o'clock |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original signed Zenith |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORIENT (N.O.S) CHRONOGRAPH F. A. BANGLADESH, QUARTZ
INFORMACIÓN
| Brand | Orient |
|---|---|
| Model | Chonograpf F. A. Bangladesh |
| Gender | Man |
| Decade | 1980s |
| Year of manufacture | 1985 |
| Case code | J-39601-70 CA |
| Movement | Quartz |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black, three subdials and double date display at 3 o'clock. |
| Bezel | Unidirectional titanium and gold plated rotating bezel. |
| Corona | Original + tres pulsadores Orient |
| Case material | Titanium |
| Diameter without crown | 38,5 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 42.6 mm |
| Thickness | 11,5 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Titanium |
| Strap color | Titanium Gray |
| Closure/buckle | Original Orient, titanium |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONO FLYBACK SPEED TIMER 7015-7000
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | Crono Flyback Speed Timer 7015-7000 |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | Serial Number: 361505 |
| Case code | 7000 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 7015 A (21 jewels) |
| Crystal | Hardlex |
| Dial | Blue Fumé with Japanese and English calendar at 3 o'clock |
| Bezel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 39 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 17 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel, signed Seiko 5 Sports. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC, VINTAGE YEAR 1970, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Dynamic |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Case code | 107 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Bicolor gold and bronze colors (rarity) |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diameter without crown | 41 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 36 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | First quality cowhide. |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Ace watch, gold-plated with original Omega seal |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |








