- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CERTINA REVELATION, VINTAGE AUTOMATIC WATCH FROM THE 60s
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Revelation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Two-tone with date display at 3 o'clock |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 42.5 mm |
| Diameter with crown | |
| Lug-to-lug length | 35 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 20 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel folding clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Certina Revelation: The ’70s Icon of Double Security
Historical Context: The Certina Legacy
…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, YEAR 1973
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | 37784495 |
| Case code | 166.0209 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1012 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Gold Linen Fabric, Date at 3 |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diameter without crown | 34.2 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40.2 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Handmade python snake skin. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES HYDRO CONQUEST 300 mt. QUARTZ
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | HYDRO CONQUEST |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2010s Years |
| Case code | L3.640.3 |
| Movement | Quartz |
| Crystal | Mineral, impecable |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Original signed LONGINES. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 42 mm |
| Lug-to-lug length | 47 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel and Gold |
| Closure/buckle | Steel, signed LONGINES clasp type |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE Wristwatch, from the 1950s
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Crono |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Case code | 1515 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 48 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | |
| Bezel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 36.7 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | First quality cowhide. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TV PILOT AUTOMATIC, 70s
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | TV Pilot |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ZENITH 2572 PC-E |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver gray with date window at 5 o'clock |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original signed Zenith |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH AF/P, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | AF/P |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Serial number | Serial Number |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Zenith 405 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver two-tone, with calendar at 3 o'clock |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 37.5 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Zenith signed brooch. |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TITAN SUPER COMPRESSOR, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Brand | Titan |
|---|---|
| Model | Diver Super Compressor |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Black, with a date display at 3 o'clock and hands and indexes with luminous Tritium in perfect condition. |
| Bezel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Double crown, for the hour and the inner bezel |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Two, one original plastic and another Racing leather brand new |
| Strap color | Black and brown, respectively. |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1973
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | 37353671 |
| Case code | 166 0170 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1022 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Dark mauve with double date stamp, flawless |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36.4 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original Omega |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BULOVA SENATOR ART DECÓ WITH ORIGINAL BOX
INFORMACIÓN
| Brand | Bulova |
|---|---|
| Model | Senator "Art Decó" |
| Gender | Man |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | 1942 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Bulova 11-AF |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Bitono, Arabic numerals |
| Bezel | Gold-plated with 10 microns. |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 27.5 mm + signed crown |
| Diameter with crown | 29,2 mm |
| Lug-to-lug length | 39 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 16 mm |
| Strap material | Lizard skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |








