- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CARTIER PASHA AUTOMATIC, STEEL, YEAR 2015
2250,00 €
| Brand | Cartier |
|---|---|
| Model | Pasha |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | 2015 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White |
| Corona | Threaded and secured, original Cartier. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 40 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Original firmado CARTIER |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
The history of Cartier watches is a tale of creative audacity, uncompromising elegance, and a unique ability to transform watchmaking into an art. Dubbed “the jeweler of kings and the king of jewelers,” the Parisian maison has not only created some of the most dazzling jewelry pieces in history, but has also been a pioneer in the evolution of the wristwatch, breaking with established conventions and defining an aesthetic language that endures to this day.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
2250,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
RARITY! SEIKO 7005-8140 IRANIAN ARMY, (New Old Stock)
INFORMACIÓN
| Brand | Seiko |
|---|---|
| Model | 7005-8140 Ejército Iraní |
| Gender | Man |
| Country of origin | Japan |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1970 |
| Serial number | 001592: green dial |
| Movement | Automatic |
| Caliber | SEIKO 7005 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black with lion engraving in red, date display at 3 o'clock |
| Bezel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Condition of the watch | N.O.S. (New Old Stock) |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA CONSTELLATION “PIE PAN” STAINLESS STEEL AND GOLD, 1962
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Constellation |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1962 |
| Serial number | 19850200 |
| Case code | 168.005 SP |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 561 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Champagne color, Pie Pan type. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | 18 karat Steel and Gold |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 41 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, original OMEGA. |
| Documentation | certificate of authenticity |
OMEGA SPEEDMASTER MARK III CHRONOGRAPH, YEAR 1972
2150,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Speedmaster MARK III |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1972 |
| Serial number | 34255XXX: 34255XXX |
| Case code | 176.002 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1040 |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black with two subdials and tachymeter |
| Bezel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 40 mm |
| Lug-to-lug length | 51 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Strap width | 24 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Signed OMEGA deployant clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HUBLOT MDM GENEVE, AUTOMATIC, YEAR 2000
INFORMACIÓN
| Brand | Hublot |
|---|---|
| Model | MDM GENEVE |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | 2000 |
| Serial number | 297236: Material de la caja en 2 tonos oscuros. |
| Case code | 1880.1 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bezel | Steel |
| Corona | Steel, original signed HUBLOT |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 38 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel, original signed HUBLOT |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL 1500, YEAR 1980, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | 1500 Oyster Perpetual |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1980s |
| Year of manufacture | 1982 |
| Serial number | 2233XXX – 2233XXX |
| Movement | Automatic |
| Dial | White with Roman numerals |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed ROLEX. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | Cronógrafo Tricompax |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1940s |
| Serial number | 869108 |
| Case code | 22506 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Tricompax 136 |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Silver, with three sub-dials and tempered blue steel hands. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36.5 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43.5 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Stainless steel folding clasp |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX OYSTER PRECISION 6426, MANUAL
4450,00 €
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Precision |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1966 |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Black with gold indexes and hands |
| Bezel | Grooved |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Top quality genuine leather |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Steel, signed ROLEX. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual (Date) |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Dial | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bezel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36.7 mm |
| Lug-to-lug length | 41.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Ostrich leg skin |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |












