- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO UFO 6138-0012, AUTOMATIC CHRONOGRAPH, 1977
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | UFO 6138-0012 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1977 |
| Nº de serie | 7N4078 |
| Código de caja | Attribute 0012 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with two subdials and calendar at 3. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter. |
| Corona | Steel, original Seiko. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The Seiko UFO is one of the most iconic models from the Japanese brand, officially known as Seiko 6138-0011/0012. Released in the 1970s, this automatic chronograph has become a true classic among vintage watch collectors thanks to its unique design, advanced technology for its time, and prominent role in the evolution of mechanical watches.
The nickname “UFO” comes from the shape of its case, resembling a flying saucer. The case, larger than most for its time (approximately 44 mm in diameter), features a rounded and robust design that anticipated current trends of larger watches. This design made it a bold and distinctive timepiece that didn’t go unnoticed.
Internally, the Seiko 6138-0011/0012 UFO is powered by the legendary caliber 6138, an automatic chronograph movement with a column wheel and manual winding function. This caliber was known for its precision and reliability, being one of the first automatic chronographs produced in series. The watch had two subdials: one for the minute counter and one for the hours, offering great functionality to users.
The UFO was not only a functional watch but also a symbol of Seiko’s ability to compete in the global market against Swiss brands, which traditionally dominated the watchmaking sector. Its popularity grew rapidly in Asia and other international markets, establishing Seiko as a benchmark in the industry.
Today, the Seiko UFO is a highly sought-after model by collectors and enthusiasts. Its combination of daring design, fascinating history, and reliable mechanical movement make it a must-have piece for those who appreciate vintage watchmaking.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPH DISCOVERY MOONPHASE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | CHRONOGRAPH DISCOVERY MOONPHASE |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 157936 |
| Código de caja | 7A10 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | White, with four golden sub-spheres. |
| Corona | Original signed SEIKO. |
| Material de la caja | Gold plated |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SPORTS 150 CHRONOGRAPH, ALARM QUARTZ 7T59
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SPORTS 150 CHRONOGRAPH |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 102001 |
| Código de caja | 6A00 A6 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T59 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with three subdials and calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter. |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO QUARTZ “WORLD TIMER CHRONOGRAPF” SQ 100
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | WORLD TIMER CHRONOGRAPF SQ 100 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1992 |
| Nº de serie | 200620 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | White with golden subdials, date display at 3 o'clock. |
| Bisel | World, 20-micron gold-plated |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel and gold-plated steel 20-micron coating |
| Color de la correa | Steel and Gold |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6309/7040 “TORTUGA”, VINTAGE DIVER YEAR 1981
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6309-7040 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1980s |
| Año de fabricación | 1981 |
| Nº de serie | 170167 |
| Código de caja | 7040 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, original SEIKO, at 4. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 44.2 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown, Retro Racing Style |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5, 6119-8450 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6119-8450 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 1D5120: Blue dial |
| Código de caja | 8450 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6119 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SKZ211J1 “ATLAS”, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SKZ211J1 |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7S36 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Corona | Double crown, at 4 and at 9. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 42 mm |
| Diámetro con corona | 44.5 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Seiko. |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO 6139-6002 “POGUE”, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 103540 |
| Código de caja | 6002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Mineral |
| Bisel | Aluminum with tachymeter, impeccable |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



