- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO 5 SPORTS SPEED TIMER KAKUME, VINTAGE YEAR 1974
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 441649 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter |
| Corona | Yours original. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Seiko’s history began in 1881 in Tokyo, Japan, when a young entrepreneur named Kintaro Hattori opened a watch repair and sales shop. His vision was to create high-quality watches, and in 1892 he founded the Seikosha factory (in Japanese, “Seiko” means “precision” or “success,” and “sha” means “house”). Initially, Seikosha produced wall clocks, but over time they focused on the production of pocket and wristwatches.
First Japanese wristwatch
In 1913, Seikosha introduced the Laurel, the first wristwatch made in Japan. This was a significant milestone, as Japan did not have a watchmaking tradition at that time. The company became a pioneer in its country and laid the foundation for what would become a benchmark name in the global watch industry.
Technological innovation and quartz watches
In 1969, Seiko revolutionized the watchmaking world with the Seiko Astron, the world’s first quartz wristwatch. This advancement transformed the watch industry by introducing a much more precise and affordable technology than traditional mechanical movements. Quartz technology quickly became popular and remains a standard in modern watchmaking.
Precision and reliability
Over time, Seiko has introduced multiple watchmaking innovations, such as the automatic chronograph and the Kinetic charging system (a combination of kinetic energy and quartz technology). It is also known for its dive watches, highly valued for their durability and resistance in extreme conditions.
Seiko has earned a special place in the watch industry, combining tradition and technology at affordable prices, and offering everything from simple models to high-end pieces with its Grand Seiko line.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 6119/6023 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1972
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 Sports 6119-6023 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 211321 |
| Código de caja | 6023: Stainless Steel |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Corona | Original SEIKO Steel, at 4時 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 37,2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel type clasp, original signed SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO OLYMPIC N.O.S. (NEW OLD STOCK), YEAR 1991, OLYMPIC EDITION 92
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Olympic 92 (Olimpiadas Barcelona 92) |
| Género | Man |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 1N0983 |
| Código de caja | 6M13-702A |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with two subdials and date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6139-6002 “POGUE”, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | |
| Código de caja | 6002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO PERPETUAL CALENDAR, QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Perpetual Calendar |
| Género | Man |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Two-tone with tachymeter, two subdials and date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Closure/buckle |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO HELMET 6139-7101, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Helmet 6139-7101 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 541228: Golden Rose Gold Mesh Watch |
| Código de caja | 7101 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40,2 mm |
| Diámetro con corona | 40.2 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original SEIKO. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO GMT 6117-6400, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | GMT 6117-6400 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 121360 |
| Código de caja | 6400 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6117 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Bisel | Interior, datos mundiales |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Dropdown closure |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPF KAKUME, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Bitono, blue and white |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



