- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO BELL-MATIC WITH ALARM, VINTAGE YEAR 1976
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC 4006-6040 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1976 |
| Nº de serie | 6N3705 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 4006 A |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Blue bicolor with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 37 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Seiko Bell-Matic 4006-6040: Mechanical Engineering with Soul
…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO “BRUCE LEE” AUT. LIMITED EDITION 15,000 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Nº de serie | 14603/15000 |
| Código de caja | 13XO |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 4R36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black, with calendar at 3 |
| Bisel | Japanese Aluminum |
| Corona | Steel, black, at 4 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 46,5 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | It comes with 6 special edition Bruce Lee straps. |
| Color de la correa | Black and yellow |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO SPORTS 150 CHRONOGRAPH, ALARM QUARTZ 7T59
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SPORTS 150 CHRONOGRAPH |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 102001 |
| Código de caja | 6A00 A6 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T59 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with three subdials and calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Gold-plated with tachymeter. |
| Corona | Original, firmada Seiko |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Gold-plated steel |
| Color de la correa | Gold |
| Cierre/hebilla | Pin type, original signed Seiko |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BELL-MATIC 4006-6060, AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1975
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC 4006-6060 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 560136: Rose gold color, stainless steel. |
| Código de caja | 6060 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | White, with calendar at 3 |
| Bisel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Steel, original SEIKO + alarm stop button at 2 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.7 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6309/7040 “TORTUGA”, VINTAGE DIVER YEAR 1981
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6309-7040 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1980s |
| Año de fabricación | 1981 |
| Nº de serie | 170167 |
| Código de caja | 7040 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, original SEIKO, at 4. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 44.2 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown, Retro Racing Style |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO PERPETUAL CALENDAR, QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Perpetual Calendar |
| Género | Man |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Two-tone with tachymeter, two subdials and date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Closure/buckle |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 6139-6002 “POGUE”, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 103540 |
| Código de caja | 6002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Mineral |
| Bisel | Aluminum with tachymeter, impeccable |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BELL-MATIC AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 423607 |
| Código de caja | 6031 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 4006 A |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Blue, with double date indicator at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 40.6 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Snap-type, steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPH 6134-2022, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6134-2022 |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 220523 |
| Código de caja | 2022 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original Seiko, de acero |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



