- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA SPEEDMASTER CHRONOGRAPH, AUTOMATIC
1990,00 €
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Speedmaster Chronograph |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1980s |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Blue with date display at 3 |
| Bisel | Stainless steel, with tachymeter |
| Corona | Original Omega sign |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Omega. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The story of the Omega Speedmaster is one of the most epic and legendary sagas in the world of watchmaking, a tale that intertwines technical innovation, functional design, and the conquest of outer space. From its origin as a sports chronograph for motorists to becoming the first watch on the Moon, the Speedmaster has achieved an almost mythical status, becoming the most famous chronograph in history and a symbol of human capability to achieve the impossible.
… [full description continues]
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
1990,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
CHRISTIAN DIOR 18 CARAT GOLD WATCH, MANUAL WINDING
1350,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Christian Dior |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | France |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1965 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Mineral, impecable |
| Esfera | Bitono, impeccable |
| Bisel | 18K Gold |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | 18 carats gold |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 27 mm |
| Grosor | 6.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | genuine leather with original buckle |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Original Christian Dior |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TUDOR PRINCE DATE, AUTOMATIC. VINTAGE 70S
INFORMACIÓN
| Marca | Tudor |
|---|---|
| Modelo | PRINCE DATE |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Silver and textured |
| Corona | Steel, original signed TUDOR |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | folding clasp, signed steel TUDOR |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
YEMA DAYTONA RALLYGRAF CHRONO, VALJOUX 7730
3250,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Crown |
|---|---|
| Modelo | Rallygraf |
| Género | Man |
| País de origen | France |
| Década | 1960s |
| Código de caja | 319590 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | VALJOUX 7730 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Panda, black with two white subdials |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 41.6 mm |
| Longitud entre asas | 49 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Three Racing genuine leather handmade straps |
| Color de la correa | Black, Brownish Orange , Chocolate brown |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CARTIER TANK MANUAL WIND, 18K GOLD ELECTROPLATED
INFORMACIÓN
| Marca | Cartier |
|---|---|
| Modelo | Tank |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | White with Roman numerals |
| Corona | Original Cartier, with sapphire on the crown |
| Material de la caja | 18-karat gold-plated steel. |
| Diámetro sin corona | |
| Diámetro con corona | 23 mm |
| Grosor | 7 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Bordeaux |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
MONTBLANC HERITAGE AUTOMATIC, FULL SET
INFORMACIÓN
| Marca | Montblanc |
|---|---|
| Modelo | Heritage Cronometrie |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2010s Years |
| Año de fabricación | 2019 |
| Código de caja | 7490: Chronograph |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Salmon Color |
| Corona | Steel, original signed MONTBLANC |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Crocodile leather |
| Color de la correa | Titanium Gray |
| Cierre/hebilla | Steel, original signed MONTBLANC |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE 18K GOLD, LANDERON 1940s
INFORMACIÓN
| Marca | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Modelo | Cronógrafo Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 54 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Two-tone, with two subdials. |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 34.5 mm |
| Longitud entre asas | 38 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES LINDBERGH, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Lindbergh Cronógrafo |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Nº de serie | 674-5232 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | LONGINES 7750 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Cream color, with calendar at 3 o'clock and three subdials. |
| Bisel | With numerical scale of minutes and degrees. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13,2 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Blue |
| Cierre/hebilla | Ardillon buckle, stainless steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! , HIRSCH strap to replace |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE 18K GOLD, 1950s, JUMBO CASE
INFORMACIÓN
| Marca | Universal Genève |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Movimiento | Automatic with Bumper system |
| Calibre | U.G. 138 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 38.5 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Ostrich leg skin |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Gold-plated, original signed UNIVERSAL GENÈVE. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.








