- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
LONGINES 18K GOLD JUMBO CASE, 1950s
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 10068976 |
| Código de caja | 123 45 Gold |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Longines 12.682 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Corona | Original signed LONGINES. |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 36.4 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 9,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. , LONGINES |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Longines watches have their roots in 1832 in Saint-Imier, Switzerland, when Auguste Agassiz established a watchmaking workshop with two partners. This modest workshop, called Agassiz & Compagnie, began producing pocket watches, quickly standing out in the Swiss market for the quality and precision of its creations.
Birth of the Longines brand
In 1867, Longines built its first factory, named Les Longines (meaning “the long meadows” in French), from where its name originates. That same year, they developed their first in-house movement, the caliber 20A, which won a medal at the Paris Universal Exhibition. This breakthrough allowed Longines to control all its production, ensuring superior quality and consolidating its reputation as a prestigious brand.
Achievements and international fame
Longines’ reputation quickly expanded:
- In 1889, the brand trademarked its iconic winged hourglass logo, becoming the oldest watch brand with a registered logo still in use.
- In 1912, Longines pioneered the use of electromechanical devices to measure sporting events, reinforcing its reputation in the field of precision chronometry and establishing itself as the official timekeeper for numerous international sports events.
Innovation and luxury watchmaking
Throughout its history, Longines has maintained an innovative spirit, launching iconic collections such as the Longines Master Collection and the HydroConquest, combining Swiss precision with refined designs. Additionally, it has continued to develop advanced technologies, staying at the forefront of haute horlogerie and standing out for its focus on elegance and functionality.
Today, Longines is one of the most respected brands in the watchmaking world, recognized for its legacy of precision, elegance, and excellence in timekeeping.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
CHRISTIAN DIOR 18 CARAT GOLD WATCH, MANUAL WINDING
1350,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Christian Dior |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | France |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1965 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Mineral, impecable |
| Esfera | Bitono, impeccable |
| Bisel | 18K Gold |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | 18 carats gold |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 27 mm |
| Grosor | 6.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | genuine leather with original buckle |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Original Christian Dior |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TUDOR PRINCE DATE, AUTOMATIC. VINTAGE 70S
INFORMACIÓN
| Marca | Tudor |
|---|---|
| Modelo | PRINCE DATE |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Silver and textured |
| Corona | Steel, original signed TUDOR |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | folding clasp, signed steel TUDOR |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CARTIER TANK MANUAL WIND, 18K GOLD ELECTROPLATED
INFORMACIÓN
| Marca | Cartier |
|---|---|
| Modelo | Tank |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | White with Roman numerals |
| Corona | Original Cartier, with sapphire on the crown |
| Material de la caja | 18-karat gold-plated steel. |
| Diámetro sin corona | |
| Diámetro con corona | 23 mm |
| Grosor | 7 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Bordeaux |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC DAY/DATE AUTOMATIC, YEAR 1970
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Dynamic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1970 |
| Código de caja | 107 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original Omega signed plexiglass |
| Esfera | Two-tone with dual date display at 3 fi. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 38 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed OMEGA deployant clasp |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, original OMEGA. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA DYNAMIC CHRONOGRAPH AUT. VINTAGE 1995
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Chronograph , Dynamic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1995 |
| Nº de serie | 55597912 |
| Código de caja | 175.0310 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 1138 with 44 rubies |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black, with two subdials |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.5 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Original OMEGA tipo ardillón |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE 18K GOLD, LANDERON 1940s
INFORMACIÓN
| Marca | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Modelo | Cronógrafo Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 54 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Two-tone, with two subdials. |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 34.5 mm |
| Longitud entre asas | 38 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CARTIER TANK (Must de Cartier), 1950s, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Marca | Cartier |
|---|---|
| Modelo | Tank (Must de Cartier) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 6 016046 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Chocolate color, highly sought after and scarce. |
| Corona | Original Cartier, with sapphire on the crown |
| Material de la caja | Solid Silver 20 Micron Gold Plated |
| Diámetro sin corona | 23 mm |
| Diámetro con corona | 26 mm |
| Longitud entre asas | 30 mm |
| Grosor | 6.5 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Multicolor, specially made for this Cartier model |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENÈVE N.O.S. (New Old Stock) WATCH, 1966
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Geneva |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1966 |
| Nº de serie | 24315343 |
| Código de caja | 166.041 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 565 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Black with gold indexes and hands. |
| Corona | Original Omega sign |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 35.5 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Pin-type, with Omega symbol. |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



