- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
MILITARY OMEGA MANUAL, YEAR 1934, 22 MICRONS GOLD
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Militar |
| Género | Man |
| Década | 1930s |
| Año de fabricación | 1934 |
| Nº de serie | 8055157 |
| Código de caja | 7665161 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Two-tone with sub-dial at 6 o'clock, Arabic numerals. |
| Bisel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 31.2 mm |
| Diámetro con corona | 33 mm |
| Longitud entre asas | 36.2 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, original antique strap. |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Omega watches were born in 1848 in La Chaux-de-Fonds, Switzerland, when Louis Brandt, a young watchmaker, opened a small workshop. At the beginning, Brandt assembled pocket watches with parts from local suppliers and mainly sold his products in European countries. After his death, his sons, Louis-Paul and César Brandt, expanded the business and introduced significant innovations in watchmaking.
Birth of the Omega brand
In 1894, the Brandt brothers created a system of production with interchangeable parts, which was a great innovation at that time. They developed the movement called Omega caliber, which became so popular and representative that in 1903, they renamed the company Omega Watch Co.. Since then, the Omega brand has become synonymous with precision and high quality.
Achievements and international fame
Omega quickly gained worldwide fame:
- In 1932, it was the first brand chosen as the official timekeeper of the Olympic Games, a role it has maintained in numerous editions of the games.
- In 1969, the Omega Speedmaster became the first watch on the Moon, worn by the Apollo 11 astronauts, giving it a unique prestige and a place in the history of space exploration.
Innovation and luxury watchmaking
Over the years, Omega has continued to innovate, developing technologies such as the Co-Axial movement in 1999, which improved precision and reduced maintenance. Its iconic collections, such as the Speedmaster, the Seamaster, and the Constellation, have established its reputation in haute horlogerie and luxury.
Today, Omega is one of the most recognized and respected watch brands worldwide, famous for its precision, quality, and historical legacy.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, RICE GRAIN BRACELET
2250,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Seamaster |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1962 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 562 |
| Cristal | Original Omega signed plexiglass |
| Esfera | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 35 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Steel, model Grain of rice, highly sought after |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Omega. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | OMEGA |
| Documentación | certificate of authenticity |
OMEGA SPEEDMASTER CHRONOGRAPH OLYMPIC, SAPPHIRE
2250,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Speedmaster Chronograph |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1995 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 1152 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | White, with three subdials and date display. |
| Bisel | Stainless steel, with tachymeter |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | stainless steel, original vintage |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Omega. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | OMEGA |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA CONSTELLATION “PIE PAN” STAINLESS STEEL AND GOLD, 1962
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Constellation |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1962 |
| Nº de serie | 19850200 |
| Código de caja | 168.005 SP |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 561 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Champagne color, Pie Pan type. |
| Corona | Original Omega sign |
| Material de la caja | 18 karat Steel and Gold |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, original OMEGA. |
| Documentación | certificate of authenticity |
OMEGA SPEEDMASTER MARK III CHRONOGRAPH, YEAR 1972
2150,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Speedmaster MARK III |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 34255XXX: 34255XXX |
| Código de caja | 176.002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 1040 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black with two subdials and tachymeter |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 51 mm |
| Grosor | 16 mm |
| Anchura de la correa | 24 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed OMEGA deployant clasp |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SPEEDMASTER MARK II CHRONO RACING, 1970
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1970 |
| Nº de serie | 32651XXX: 32651XXX |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | OMEGA 861 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Racing (sought-after and scarce) |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 44 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 14 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed OMEGA deployant clasp |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORIS CARLOS COSTE LIMITED EDITION 0490/2000 AUT.
INFORMACIÓN
| Marca | Oris |
|---|---|
| Modelo | Carlos Coste Limited Edition (2ª serie) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Año de fabricación | – Waterman Diver 2007: Water resistant up to 200 meters. |
| Nº de serie | 0490/2000 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | ORIS 678 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Triple Crown |
| Material de la caja | Titanium |
| Diámetro sin corona | 47: Diameter. |
| Diámetro con corona | 49 mm |
| Longitud entre asas | 54 mm |
| Grosor | 18.5 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Titanium |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Dropdown closure |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
ROLEX ZEPHIR OYSTER PERPETUAL AUT. VINTAGE 70s
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | 1008 Zephir |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Bisel | 18-karat gold |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed ROLEX. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL (DATE), YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Plexiglass with magnifying glass in date stamp at 3 o'clock |
| Esfera | Navy blue, patinated |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Rolex |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.








