- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
LONGINES, VINTAGE 1950s, MANUAL WIND
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1958 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 36,2 mm |
| Diámetro con corona | 37,2 mm |
| Longitud entre asas | 43.2 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Cierre/hebilla | Snap-type, steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Longines watches have their origins in 1832 in Saint-Imier, Switzerland, when Auguste Agassiz founded a watchmaking workshop with two other partners. This small workshop, known as Agassiz & Compagnie, began producing pocket watches, quickly establishing themselves in the Swiss market thanks to the quality and precision of their products.
Brand Establishment
In 1867, Longines constructed its first factory, named Les Longines (which means “the long meadows” in French), from where its name originated. That same year, they developed their first in-house movement, the calibre 20A, which won a medal at the Paris Universal Exhibition. This innovation allowed Longines to fully control its production, ensuring superior quality and solidifying its reputation as a prestigious brand.
Achievements and International Fame
Longines’ fame grew rapidly:
- In 1889, the brand trademarked its iconic winged hourglass logo, becoming the oldest watch brand with a registered logo still in use.
- In 1912, Longines pioneered the use of electromechanical devices for sporting event timing, establishing its reputation in precision timing and becoming the official timekeeper for numerous international sporting events.
Innovation and Luxury Watchmaking
Over the years, Longines has continued to innovate, launching iconic collections such as the Longines Master Collection and the HydroConquest, which combine Swiss precision with elegant designs. Additionally, they have continued to develop advanced technologies, staying at the forefront of haute horology and standing out for their focus on elegance and functionality.
Today, Longines is one of the most respected brands in the watchmaking world, recognized for its legacy of precision, elegance, and excellence in timing.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
LONGINES AUTOMATIC CALENDAR, VINTAGE 1970s
490,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Calendar |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Longines |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Silver with date indicator at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Fold-over clasp with safety, signed LONGINES |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | LONGINES |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES QUARTZ GOLD 20 MICRONS, VINTAGE 70s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Quartz |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Código de caja | 4225 730 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | L 730.2 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Gold 20 Microns, linen fabric type |
| Corona | Original LONGINES with sapphire on tip |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 37 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES FLAGSHIP MANUAL WIND, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 51849031 |
| Código de caja | 16617380 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | L-428 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Lead gray |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 30 mm |
| Diámetro con corona | 32 mm |
| Longitud entre asas | Handle length |
| Grosor | 6 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES 1950s MANUAL WIND, CALIBER L-490
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | L-490 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 14388960 |
| Código de caja | 82 36 2: Water resistant |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | L-490 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34,5 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 8.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES LINDBERGH, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Lindbergh Cronógrafo |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Nº de serie | 674-5232 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | LONGINES 7750 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Cream color, with calendar at 3 o'clock and three subdials. |
| Bisel | With numerical scale of minutes and degrees. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13,2 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Blue |
| Cierre/hebilla | Ardillon buckle, stainless steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! , HIRSCH strap to replace |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES HYDRO CONQUEST 300 mt. QUARTZ
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | HYDRO CONQUEST |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2010s Years |
| Código de caja | L3.640.3 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral, impecable |
| Esfera | Black, with a date stamp at 3. |
| Bisel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Original signed LONGINES. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel and Gold |
| Cierre/hebilla | Steel, signed LONGINES clasp type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES CALIBRE 30L, VINTAGE 50s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1957 |
| Nº de serie | 9824217 |
| Código de caja | 6687-7: Color |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Longines 30L |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Pearly, flawless |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 37.3 mm |
| Diámetro con corona | 38.5 mm |
| Longitud entre asas | 42.6 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
270,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Lip |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1940s |
| Código de caja | 288203 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver, Roman numerals |
| Diámetro sin corona | 22.2 mm |
| Diámetro con corona | 23.1 mm |
| Longitud entre asas | 36.4 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Italian skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



