- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
LONGINES FLAGSHIP MANUAL WINDING, YEAR 1955
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Flagship |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1955 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Cierre/hebilla | Type hook, steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Longines watches have their origins in 1832 in Saint-Imier, Switzerland, when Auguste Agassiz founded a watchmaking workshop with two other partners. This small workshop, known as Agassiz & Compagnie, began producing pocket watches, quickly gaining a strong position in the Swiss market thanks to the quality and precision of their products.
Birth of the Longines brand
In 1867, Longines built its first factory, named Les Longines (meaning “the long meadows” in French), from which its name originates. In the same year, they developed their first in-house movement, the calibre 20A, which won a medal at the Paris Universal Exhibition. This innovation allowed Longines to fully control its production, ensuring superior quality and consolidating its reputation as a prestigious brand.
Achievements and international fame
Longines’ fame grew rapidly:
- In 1889, the brand registered its iconic winged hourglass logo, becoming the oldest watch brand with a registered logo still in use.
- In 1912, Longines pioneered the use of electromechanical devices for event timing, solidifying its reputation in the field of precision timing and establishing itself as the official timekeeper of numerous international sports events.
Innovation and luxury watchmaking
Over the years, Longines has continued to innovate, launching iconic collections such as the Longines Master Collection and the HydroConquest, which combine Swiss precision with elegant designs. Additionally, they have continued to develop advanced technologies, staying at the forefront of high watchmaking and standing out for their focus on elegance and functionality.
Today, Longines is one of the most respected brands in the watchmaking world, recognized for its legacy of precision, elegance, and excellence in timing.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
LONGINES AUTOMATIC, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic Automátic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 53927976 |
| Código de caja | 4830 990 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | L-990.1 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Grey with date display at 3 |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original LONGINES with sapphire on tip |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 35 mm |
| Longitud entre asas | 35 mm |
| Grosor | 7 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES FLAGSHIP MANUAL WIND, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 51849031 |
| Código de caja | 16617380 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | L-428 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Lead gray |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 30 mm |
| Diámetro con corona | 32 mm |
| Longitud entre asas | Handle length |
| Grosor | 6 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES “ART DECÒ” 10K GOLD, 1940s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Nº de serie | 9668813 |
| Código de caja | The attribute 7679 del mensaje del usuario no se traduce ya que podría tratarse de un modelo o referencia específica de un reloj. |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | White cream |
| Material de la caja | 10K Gold |
| Diámetro sin corona | 25 mm |
| Diámetro con corona | 25 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES MANUAL WINDING WATCH, VINTAGE YEAR 1953
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Clásico |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1955 |
| Nº de serie | 9225838: Stainless steel. |
| Código de caja | 23770 72 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Longines 270 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Texturized Gold with Arabic Numerals |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36.5 mm |
| Diámetro con corona | 38.2 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES ADMIRAL, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Admiral |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1977 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Blue with date display at 3 |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 35.5 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES CONQUEST GMT AUTOMATIC, FULL SET
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | CONQUEST GMT |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Nº de serie | 38504553 |
| Código de caja | L3.687.4 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Bisel | Interior with 24-hour display. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Fold-over clasp with safety, signed LONGINES |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
270,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Lip |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1940s |
| Código de caja | 288203 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver, Roman numerals |
| Diámetro sin corona | 22.2 mm |
| Diámetro con corona | 23.1 mm |
| Longitud entre asas | 36.4 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Italian skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
BULOVA SENATOR ART DECÓ WITH ORIGINAL BOX
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Senator "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1940s |
| Año de fabricación | 1942 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Bulova 11-AF |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Bitono, Arabic numerals |
| Bisel | Gold-plated with 10 microns. |
| Material de la caja | Gold-plated with 10 microns |
| Diámetro sin corona | 27.5 mm + signed crown |
| Diámetro con corona | 29,2 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 16 mm |
| Material de la correa | Lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



