- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
GENUINE BROWN LIZARD LEATHER STRAP, 18 MM
15,00 €
Availability: 20 in stock
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
|---|---|
| Anchura de la correa | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Color de la correa | Chocolate brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
Brand history is not available for this watch…
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
|---|---|
| Anchura de la correa | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Color de la correa | Chocolate brown |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
15,00 €
Availability: 20 in stock
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
ORDIAM CHRONOGRAPH, VINTAGE 60s, LANDERON 48 MOVEMENT
INFORMACIÓN
| Marca | Ordiam |
|---|---|
| Modelo | Chronograph Super |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1969 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 48 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver gray with two sub-dials. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37.3 mm |
| Diámetro con corona | 39.2 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HUGUENIN VINTAGE CHRONOGRAPH, VALJOUX 7733 MOVEMENT
INFORMACIÓN
| Marca | Huguenin |
|---|---|
| Modelo | Chronograph |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | VALJOUX 7733 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Black, with two subdials |
| Bisel | Double bevel, interior and exterior with tachymeters. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 14.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Textil, type Nato |
| Color de la correa | White, black and orange tricolor. |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TISSOT SEASTAR SEVEN (Lady), VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Tissot |
|---|---|
| Modelo | SEASTAR SEVEN |
| Género | Female |
| Década | 1950s |
| Movimiento | Automatic |
| Esfera | Silver, flawless |
| Corona | Original, signed Tissot |
| Material de la caja | Gold-plated |
| Diámetro sin corona | 22 mm |
| Diámetro con corona | 24 mm |
| Longitud entre asas | 27 mm |
| Grosor | 8.5 mm |
| Anchura de la correa | 12 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Navy blue |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
GENUINE VACCINATED LEATHER RACING STRAP, BROWN, 18 mm
35,00 €
INFORMACIÓN
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Anchura de la correa | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Color de la correa | Chocolate brown |
| Cierre/hebilla | Ardillon buckle, stainless steel |
GENUINE LIZARD LEATHER WATCH STRAP, BROWN COLOR, 18 mm
15,00 €
INFORMACIÓN
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
|---|---|
| Anchura de la correa | 18 mm x 7 cm (+ buckle) and 18 mm x 11.5 cm |
| Color de la correa | Bordeaux |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
SOLD
GIRARD PERREGAUX, YEAR 1972, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Género | Man |
|---|---|
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 4059 RA |
| Calibre | 461-770 Gyromatics |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, impeccable |
| Corona | Original, signed Girard Perregaux |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Marca | Universal Genève |
|---|---|
| Modelo | Highness |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1967 |
| Nº de serie | 542 101 |
| Código de caja | 3005 788 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 30.5 mm |
| Diámetro con corona | 31.5 mm |
| Longitud entre asas | 36 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 16 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1954 |
| Código de caja | 8307-5 |
| Calibre | Longines 285 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 35.1 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.





