- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CERTINA DS-2, AUTOMATIC, VINTAGE FROM THE 60s
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | DS-2 |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1967 |
| Serial number | 346825 |
| Case code | 5601: Black Dial |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Certina 25-651 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.2 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 42 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, clasp type |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
CERTINA DS TORTUGA 1ST GENERATION, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | DS |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Serial number | 346.825 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 27 Rubíes, Certina 25-651 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Silver, with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, signed CERTINA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA ARGONAUT 280 AUTOMATIC, VINTAGE 80s
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Argonaut 280 |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1980s |
| Year of manufacture | 1986 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Origin plexiglass |
| Dial | Gold |
| Case material | Gold-plated steel |
| Diameter without crown | 37 mm |
| Diameter with crown | 38.2 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 11.3 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Gold-plated steel |
| Strap color | Gold |
| Closure/buckle | Dropdown closure |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA DS-3 AUTOMATIC, LIMITED EDITION 1888 units
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | DS-3 |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Year of manufacture | 2006 |
| Serial number | 0236/1888 |
| Case code | 633.7128.42 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Certina 1888 25 Rubíes |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bezel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 43.5 mm |
| Diameter with crown | 45 mm |
| Lug-to-lug length | 50 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA 1957, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Clásico |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1956 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Certina 28-10 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Beige, with Arabic numerals |
| Corona | Steel, signed CERTINA. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 35.5 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA 1888 TYPE X-02, DIVER 100 mt
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Type X-02 |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 2000s Years |
| Serial number | 260.7181.42.61 |
| Movement | High Frequency Quartz (300Hz) |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bezel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Case material | 316L Stainless Steel |
| Diameter without crown | 38,5 mm |
| Diameter with crown | 41 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 12.2 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA BLUE RIBBON AUTOMATIC, VINTAGE 1970s
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Blue Ribbon |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1971 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Certina 25-651 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Three-tone, with date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 37.2 mm |
| Diameter with crown | 39.2 mm |
| Lug-to-lug length | 44,7 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel, original signed CERTINA. |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, clasp type |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, your original. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
MANUAL WIND CERTINA, ANTIQUE 1940s
INFORMACIÓN
| Brand | Certina |
|---|---|
| Model | Clásico con aguja fechadora |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1940s |
| Year of manufacture | 1949 |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Certina 321 |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Mother-of-pearl, with third date-hand. |
| Case material | Chromed |
| Diameter without crown | 37.2 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Leather, original vintage Rancing type. |
| Strap color | Brownish Orange |
| Closure/buckle | Type hook, steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Brand | Longines |
|---|---|
| Model | Classic |
| Gender | Man |
| Decade | 1950s |
| Year of manufacture | 1954 |
| Case code | 8307-5 |
| Caliber | Longines 285 |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Mother-of-pearl |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 35.1 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 46 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap material | Cowhide |
| Strap width | 17 mm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |



