- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
SEIKO “PANDA” 6138-8021, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6138-8021 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 822025 |
| Código de caja | 8021: Reloj de Cuero Negro con Esfera Plateada. |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6138 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | White with two subdials. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The Seiko 6138-8021 is one of the most iconic automatic chronographs from the Japanese brand, launched in the 1970s. It is part of the prestigious Seiko 6138 series, which succeeded the brand’s first automatic chronographs, integrating design and functionality improvements.
The 6138 movement: innovation and precision
This model features the 6138 caliber, a mechanical automatic movement with a chronograph function and optional manual winding. Unlike its predecessor, the 6139, the 6138 introduced a key improvement: double chronograph registers (minute and 12-hour counter), making it more versatile and functional. Its reliability and precision made it a benchmark in automatic chronographs of that time.
Design and features of the 6138-8021
The Seiko 6138-8021 stands out for its elegant and sporty design. Its stainless steel case had an approximate diameter of 40mm, with a Hardlex crystal that provided shock and scratch resistance. Its dial, available in black or dark blue, featured vertically positioned subdials, a distinctive characteristic of the 6138 series. Additionally, it included a day-date window at 3 o’clock, a practical feature that Seiko popularized in its chronographs.
A model appreciated by collectors
Today, the Seiko 6138-8021 is highly valued by vintage watch enthusiasts and Seiko watch collectors. Its combination of precision, timeless design, and the reliability of the 6138 caliber make it a sought-after piece in the world of mechanical chronographs.
This model is a clear example of Seiko’s legacy in watchmaking, solidifying its position as one of the pioneers in the manufacturing of automatic chronographs and showcasing the excellence of Japanese engineering.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPH DISCOVERY MOONPHASE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | CHRONOGRAPH DISCOVERY MOONPHASE |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1991 |
| Nº de serie | 157936 |
| Código de caja | 7A10 |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Seiko 7T36 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | White, with four golden sub-spheres. |
| Corona | Original signed SEIKO. |
| Material de la caja | Gold plated |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BELL-MATIC 4006-6060, AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1975
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | BELL-MATIC 4006-6060 |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 560136: Rose gold color, stainless steel. |
| Código de caja | 6060 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | White, with calendar at 3 |
| Bisel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Steel, original SEIKO + alarm stop button at 2 o'clock |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40.7 mm |
| Longitud entre asas | 44.4 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, SEIKO signed clasp type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO SKZ211J1 “ATLAS”, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | SKZ211J1 |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7S36 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black with double date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Corona | Double crown, at 4 and at 9. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 42 mm |
| Diámetro con corona | 44.5 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Seiko. |
| Estado del reloj | |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO PERPETUAL CALENDAR, QUARTZ, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | Perpetual Calendar |
| Género | Man |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Esfera | Two-tone with tachymeter, two subdials and date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 39.8 mm |
| Diámetro con corona | 40.3 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Closure/buckle |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO BULLHEAD 6138-0040, AUTOMATIC, YEAR 1976
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6138-0040 Bullhead |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1976 |
| Nº de serie | 6D9402 |
| Código de caja | 0040 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6138 |
| Cristal | Hardlex Seiko |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 44 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 14 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Drop-down clasp, signed SEIKO |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS SPEED TIMER KAKUME, VINTAGE YEAR 1974
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Nº de serie | 441649 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, with tachymeter |
| Corona | Yours original. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 5 SPORTS 55TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION 15,555 UNITS
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 5 SPORTS 55 ANIVERSARIO, EDICIÓN LIMITADA Y NUMERADA |
| Género | Man |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2023: 2023 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Brand new, flawless. |
| Esfera | Black, with double date function at 3 o'clock. |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 42.5 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42,8 mm |
| Grosor | 13,4 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed Seiko Clasp Type |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
SEIKO CHRONOGRAPF KAKUME, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Impeccable |
| Esfera | Bitono, blue and white |
| Bisel | Steel |
| Corona | Seiko Corona |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original Seiko |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



