- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
CERTINA MANUAL WINDING WATCH, VINTAGE FROM THE 50S
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1953 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Certina 25-36 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl and textured |
| Corona | Original signed CERTINA attribute |
| Material de la caja | Gold plated |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 34.5 mm |
| Longitud entre asas | 38.5 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Two straps, brown and black. |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Brand history is not available for this watch…
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
CERTINA DS TORTUGA 1ST GENERATION, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | DS |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 346.825 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 27 Rubíes, Certina 25-651 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Silver, with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, signed CERTINA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA DS-3 AUTOMATIC, LIMITED EDITION 1888 units
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | DS-3 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Año de fabricación | 2006 |
| Nº de serie | 0236/1888 |
| Código de caja | 633.7128.42 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 1888 25 Rubíes |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 50 mm |
| Grosor | 15 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA 1888 TYPE X-02, DIVER 100 mt
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Type X-02 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Nº de serie | 260.7181.42.61 |
| Movimiento | High Frequency Quartz (300Hz) |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Material de la caja | 316L Stainless Steel |
| Diámetro sin corona | 38,5 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 12.2 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA MANUAL WINDING WATCH N.O.S. (New Old Stock), 1950s
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1953 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Certina 28-10 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | White, with second hand at 6. |
| Corona | Original signed CERTINA attribute |
| Material de la caja | Gold plated |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 35.2 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 9,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA WATERKING 215, AUTOMATIC, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Waterking 215 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1964 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 25-651 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Lead gray with date at 3 |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 33.5 mm |
| Diámetro con corona | 35.2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 9,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, clasp type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA DS AUTOMATIC, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | DS |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1963 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 25-651 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl dial with date window at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed CERTINA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34.2 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA “TURTLE” BLUE RIBBON, AUTOMATIC, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Blue Ribbon |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1964 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 25-651 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl dial with date window at 3 o'clock. |
| Corona | Original signed CERTINA attribute |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34.2 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Certina |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Lip |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Código de caja | 457638 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Blurred monotone |
| Corona | Original |
| Diámetro sin corona | 26 mm |
| Diámetro con corona | 27 mm |
| Longitud entre asas | 35.5 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, yours original |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



