- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
ROLEX OYSTER PERPETUAL (DATE), YEAR 1974
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1974 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Plexiglass with magnifying glass in date stamp at 3 o'clock |
| Esfera | Navy blue, patinated |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Rolex |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Rolex’s journey began in 1905 in London, when Hans Wilsdorf, a German entrepreneur, and Alfred Davis, his brother-in-law, founded a company to distribute wristwatches. Wilsdorf’s vision was ambitious: he sought to create wristwatches that were both as accurate and refined as pocket watches, a groundbreaking idea at a time when wristwatches were considered less reliable. The Rolex trademark was officially registered in 1908.
Precision and relocation to Switzerland
Wilsdorf chose the name “Rolex” for its short, distinctive sound, making it easy to pronounce in any language and perfect for engraving on a watch. In 1919, Rolex moved its headquarters to Geneva, Switzerland, the global center of luxury watchmaking, to align with the precision and craftsmanship synonymous with Swiss horology.
Innovations and contributions to watchmaking
Rolex earned its reputation through several pioneering innovations:
- In 1926, the Rolex Oyster was introduced as the first waterproof and dustproof wristwatch, setting a new standard for durability.
- By 1931, Rolex revolutionized watchmaking with the Perpetual movement, the first self-winding mechanism with a rotor, enabling the watch to recharge through wrist motion.
- In 1953, the brand launched the iconic Submariner, the first diving watch with a water resistance of 100 meters, a model that became synonymous with adventure and underwater exploration.
Luxury and prestige
Rolex is widely regarded as a symbol of precision, resilience, and exclusivity. Its watches have accompanied explorers, aviators, athletes, and celebrities, further cementing its legacy as a trusted companion in extreme conditions—from the depths of the ocean to the summit of Mount Everest.
Today, Rolex stands as one of the most prestigious and recognized watchmakers worldwide, celebrated for its dedication to quality, innovation, and timeless legacy.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, RICE GRAIN BRACELET
2250,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Seamaster |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1962 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 562 |
| Cristal | Original Omega signed plexiglass |
| Esfera | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 35 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Steel, model Grain of rice, highly sought after |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Omega. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | OMEGA |
| Documentación | certificate of authenticity |
OMEGA SPEEDMASTER CHRONOGRAPH OLYMPIC, SAPPHIRE
2250,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Speedmaster Chronograph |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1990s |
| Año de fabricación | 1995 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 1152 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | White, with three subdials and date display. |
| Bisel | Stainless steel, with tachymeter |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | stainless steel, original vintage |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Omega. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | OMEGA |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA RAILMASTER AQUA TERRA, AUTOMATIC
2990,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Railmaster Aqua Terra |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | 316L Stainless Steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 48 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Omega. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | OMEGA |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
JAEGER LECOULTRÈ MEMOVOX WITH ALARM, VINTAGE 60s
2690,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Modelo | MEMOVOX (con alarma) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 2132XXX |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | A 871 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Two-tone with horizontal indexes. |
| Corona | Double crown (time and alarm) |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES CONQUEST CALENDAR, 18K GOLD, 1950s
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Conquest Calendar Oro 18k |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 100922246: Chronograph |
| Código de caja | 9005 23.380 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Champagne color with a date display at 3 o'clock. |
| Corona | Original, signed Longines. |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL 1500, YEAR 1980, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | 1500 Oyster Perpetual |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1980s |
| Año de fabricación | 1982 |
| Nº de serie | 2233XXX – 2233XXX |
| Movimiento | Automatic |
| Esfera | White with Roman numerals |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed ROLEX. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, 1940s
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Cronógrafo Tricompax |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Nº de serie | 869108 |
| Código de caja | 22506 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Tricompax 136 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver, with three sub-dials and tempered blue steel hands. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36.5 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 43.5 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel folding clasp |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA ART DECÒ YEAR 1930, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1930s |
| Año de fabricación | 1930 |
| Código de caja | 8-48-64 se traduce como 8-48-64 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | White with Roman numerals |
| Material de la caja | 40 microns Gold Plated |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin , Handmade |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Original OMEGA tipo ardillón |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.


