- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
GIRARD PERREGAUX 18-CARAT GOLD, ANTIQUE 1950s
| Marca | Girard Perregaux |
|---|---|
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 960106: Date display |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | 03E840: 03E840 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Girard-Perregaux watches have their origins in 1791 in the watchmaking city of Geneva, Switzerland, when Jean-François Bautte, a young watchmaker, crafted his first timepiece. Renowned for his exceptional skill, Bautte quickly excelled in creating ultra-thin and elegantly designed watches, becoming an icon of Swiss haute horlogerie.
Birth of the Girard-Perregaux Brand
In 1852, Constant Girard founded Girard & Cie, a manufacture that later merged with his wife’s firm, Marie Perregaux, giving rise to the name Girard-Perregaux in 1856. This union marked the beginning of one of the most prestigious brands in watchmaking history, renowned for its focus on innovation and craftsmanship excellence.
Innovations and International Prestige
Girard-Perregaux quickly stood out for its technical innovations and distinctive design:
- In 1889, the brand won a gold medal at the Paris Universal Exhibition for its famous Tourbillon with Three Gold Bridges, a movement that combined technical precision and unmatched aesthetics. This design became an iconic symbol of the brand.
- In 1965, Girard-Perregaux introduced the first watch with a high-frequency movement of 36,000 vibrations per hour, significantly improving the accuracy of mechanical timepieces.
Commitment to Haute Horlogerie
Throughout its history, Girard-Perregaux has maintained its focus on technical innovation and refined design. Their collections, such as the Laureato and the Bridges, are examples of their ability to blend tradition with modernity. Additionally, the brand continues to produce most of its movements in-house, ensuring the highest level of quality and authenticity.
Today, Girard-Perregaux is synonymous with luxury, craftsmanship, and precision, remaining one of the most illustrious names in Swiss haute horlogerie.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
TUDOR PRINCE DATE, AUTOMATIC. VINTAGE 70S
INFORMACIÓN
| Marca | Tudor |
|---|---|
| Modelo | PRINCE DATE |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Silver and textured |
| Corona | Steel, original signed TUDOR |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | folding clasp, signed steel TUDOR |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SEIKO POGUE 70M PROOF, 6139-6001 CHRONO, YEAR 1970
1299,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 6139-6001 Chronograph |
| Género | Man |
| País de origen | Japan |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1970 |
| Nº de serie | 087454: Deep Ocean |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 6139 |
| Cristal | Hardlex SEIKO, impecable |
| Esfera | Yellow Kill Bill |
| Bisel | Rotating Inner Bezel |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
TUDOR PRINCE OYSTERDATE, ROTOR SELF-WINDING, 70s
INFORMACIÓN
| Marca | Tudor |
|---|---|
| Modelo | PRINCE OYSTERDATE |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Silver with date indicator at 3 o'clock. |
| Corona | Threaded, original Rolex |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel, ardillon type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
BREITLING CHRONOGRAPH 1940s, CAL. VENUS
INFORMACIÓN
| Marca | Breitling |
|---|---|
| Modelo | Chronograph |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Nº de serie | 459110 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Venus |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Cream color with two subdials and tachymeter |
| Corona | At 3 o'clock, with built-in chronograph stop button. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 33.7 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel, ardillon type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
MONTBLANC HERITAGE AUTOMATIC, FULL SET
INFORMACIÓN
| Marca | Montblanc |
|---|---|
| Modelo | Heritage Cronometrie |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2010s Years |
| Año de fabricación | 2019 |
| Código de caja | 7490: Chronograph |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Salmon Color |
| Corona | Steel, original signed MONTBLANC |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Crocodile leather |
| Color de la correa | Titanium Gray |
| Cierre/hebilla | Steel, original signed MONTBLANC |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
UNIVERSAL GENEVE 18K GOLD, 1950s, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Marca | Universal Genève |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Código de caja | 311 B |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Universal Genève 1200 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Material de la caja | 18 karat Gold |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Gold-plated, original signed UNIVERSAL GENÈVE. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
CARTIER TANK (Must de Cartier), 1950s, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Marca | Cartier |
|---|---|
| Modelo | Tank (Must de Cartier) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 6 016046 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Chocolate color, highly sought after and scarce. |
| Corona | Original Cartier, with sapphire on the crown |
| Material de la caja | Solid Silver 20 Micron Gold Plated |
| Diámetro sin corona | 23 mm |
| Diámetro con corona | 26 mm |
| Longitud entre asas | 30 mm |
| Grosor | 6.5 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Multicolor, specially made for this Cartier model |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES 18K GOLD JUMBO CASE, 1950s
0,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 10068976 |
| Código de caja | 123 45 Gold |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Longines 12.682 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Champagne color with small seconds at 6 o'clock |
| Corona | Original signed LONGINES. |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 36.4 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 9,5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Signed LONGINES Original, ardillon type |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. , LONGINES |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.













