- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
ZENITH SPORTO MANUAL WIND, VINTAGE 1950s
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Sporto |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1956 |
| Nº de serie | 882088 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl, with Arabic numerals. |
| Corona | Original signed ZENITH |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 35.9 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel, signed ZENITH. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The history of Zenith began in 1865 in Le Locle, Switzerland, when the young watchmaker Georges Favre-Jacot, at only 22 years old, founded the company with the vision of creating precise and fully integrated timepieces. Favre-Jacot was a pioneer in building a watch manufacture where every production stage was carried out under the same roof, something innovative for the time and allowing Zenith to maintain exceptional quality control.
Innovations and precision reputation
Zenith quickly stood out for the accuracy of its chronometers, and in 1899, it released its first pocket chronograph, solidifying its reputation as a high-quality brand. In 1911, the company officially adopted the name Zenith, inspired by the highest point in the sky, as a symbol of its ambition to achieve maximum precision. The brand won numerous chronometry awards throughout its history, becoming one of the most recognized manufactures for its movements.
El Primero and automatic chronographs
In 1969, Zenith introduced its most famous creation: the El Primero movement, one of the world’s first automatic chronograph movements and the first to beat at a high frequency of 36,000 vibrations per hour, allowing time to be measured with precision up to a tenth of a second. This achievement marked a milestone in watchmaking history and made El Primero an icon. This movement was so influential that prestigious brands, like Rolex, chose it for some of their models.
Revival after the quartz crisis
Like many other Swiss brands, Zenith faced challenges during the quartz crisis in the 1970s, when Japanese quartz watches threatened traditional manufacturers. However, Zenith persevered and in the 1980s, refocused on its roots, continuing the production of mechanical movements. The brand’s revival was driven by the prestige of its El Primero movement, which remained highly valued in high watchmaking.
Zenith today
Today, Zenith is part of the LVMH group and is still known for its commitment to innovation and precision. The brand has expanded its catalog with modern collections like Defy and Pilot, while maintaining the legacy and excellence of its famous El Primero. Zenith is globally esteemed for its heritage and pioneering contributions to watchmaking history.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
ZENITH ANTIMAGNETIC 1950s, MANUAL WIND
440,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 4416929: Blue dial |
| Código de caja | 9124131 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Corona | Original signed ZENITH |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 35.5 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 9,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Two straps, one red and one black. |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ZENITH CAPTAIN AUTOMATIC, VINTAGE 1960s
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Captain |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 187D372 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | ZENITH 2542 PC |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Two-tone, with date display at 5 o'clock. |
| Corona | Original signed ZENITH |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36.5 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 38.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brown, Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, 1940s
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Cronógrafo Tricompax |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Nº de serie | 869108 |
| Código de caja | 22506 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Tricompax 136 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver, with three sub-dials and tempered blue steel hands. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36.5 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 43.5 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel folding clasp |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ZENITH VINTAGE, YEAR 1971, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Clásico |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Zenith 2572 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Black |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 39.5 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
2990,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1969 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Esfera | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Ostrich leg skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
175,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
BULOVA ART DECO, VINTAGE QUARTZ
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Art Deco Quartz |
| Género | Man |
| Año de fabricación | 1979 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Bitono, Roman numbers |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
BULOVA SENATOR ART DECÓ WITH ORIGINAL BOX
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Senator "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1940s |
| Año de fabricación | 1942 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Bulova 11-AF |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Bitono, Arabic numerals |
| Bisel | Gold-plated with 10 microns. |
| Material de la caja | Gold-plated with 10 microns |
| Diámetro sin corona | 27.5 mm + signed crown |
| Diámetro con corona | 29,2 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 16 mm |
| Material de la correa | Lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



