- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
OMEGA DYNAMIC CHRONOGRAPH AUT. FULL SET
1690,00 €
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Chronograph, Dynamic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1990s |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Textil, type Nato |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, original OMEGA. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request, yes, original documentation |
History of the Omega Dynamic and Dynamic II
The history of the Omega Dynamic is a fascinating tale of limitless creativity, bold design, and constant reinvention that makes it one of Omega’s most unique collections in its catalog. Conceived as a fresh and youthful alternative to the more established lines like Seamaster and Speedmaster, the Dynamic family was created to explore aesthetic territories that the Swiss manufacturer rarely ventured into, creating a legacy of three distinct generations that are celebrated by collectors worldwide for their unique character, pioneering ergonomics, and exceptional value for money.
The First Generation: The Birth of a Futuristic Icon
The origin of the Omega Dynamic dates back to 1967, when Omega’s sales director, Robert Forster, and designer Raymond Thévenaz conceived a watch that broke with all aesthetic norms of the time. The study of wrist anatomy determined that the most comfortable shape for a watch was elliptical, and thus a radical design was born, unveiled to the public in 1968 under the name of Omega Genève Dynamic.
… (continues with the detailed description of each generation up to the conclusion)
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
1690,00 €
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
CHRISTIAN DIOR 18 CARAT GOLD WATCH, MANUAL WINDING
1350,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Christian Dior |
|---|---|
| Modelo | Clásico, Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | France |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1965 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Mineral, impecable |
| Esfera | Bitono, impeccable |
| Bisel | 18K Gold |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | 18 carats gold |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 27 mm |
| Grosor | 6.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | genuine leather with original buckle |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Original Christian Dior |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA CONSTELLATION DOUBLE CALENDAR, AUTOMATIC
1390,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Constellation |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1968 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 751 |
| Cristal | Plexiglass |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | OMEGA |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
YEMA DAYTONA RALLYGRAF CHRONO, VALJOUX 7730
3250,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Crown |
|---|---|
| Modelo | Rallygraf |
| Género | Man |
| País de origen | France |
| Década | 1960s |
| Código de caja | 319590 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | VALJOUX 7730 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Panda, black with two white subdials |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 41.6 mm |
| Longitud entre asas | 49 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Three Racing genuine leather handmade straps |
| Color de la correa | Black, Brownish Orange , Chocolate brown |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES HYDROCONQUEST AUTOMATIC, 43 MM
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | HYDRO CONQUEST |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | Current. |
| Año de fabricación | 2020 |
| Nº de serie | 47999488 |
| Código de caja | L3.841.4 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | L888.2 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black, with a date stamp at 3. |
| Bisel | Aluminum, unidirectional rotating |
| Corona | Steel, original signed LONGINES. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43 mm |
| Diámetro con corona | 48 mm |
| Longitud entre asas | 53 mm |
| Grosor | 11.3 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Double folding clasp, steel signed LONGINES |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
CARTIER TANK MANUAL WIND, 18K GOLD ELECTROPLATED
INFORMACIÓN
| Marca | Cartier |
|---|---|
| Modelo | Tank |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | White with Roman numerals |
| Corona | Original Cartier, with sapphire on the crown |
| Material de la caja | 18-karat gold-plated steel. |
| Diámetro sin corona | |
| Diámetro con corona | 23 mm |
| Grosor | 7 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Bordeaux |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
MONTBLANC HERITAGE AUTOMATIC, FULL SET
INFORMACIÓN
| Marca | Montblanc |
|---|---|
| Modelo | Heritage Cronometrie |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2010s Years |
| Año de fabricación | 2019 |
| Código de caja | 7490: Chronograph |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Salmon Color |
| Corona | Steel, original signed MONTBLANC |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 40 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 47 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Crocodile leather |
| Color de la correa | Titanium Gray |
| Cierre/hebilla | Steel, original signed MONTBLANC |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
CHRONOGRAPHE SUISSE 18K GOLD, LANDERON 1940s
INFORMACIÓN
| Marca | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Modelo | Cronógrafo Oro 18K |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 54 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Two-tone, with two subdials. |
| Material de la caja | |
| Diámetro sin corona | 33 mm |
| Diámetro con corona | 34.5 mm |
| Longitud entre asas | 38 mm |
| Grosor | 12.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES LINDBERGH, AUTOMATIC CHRONOGRAPH
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Lindbergh Cronógrafo |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Nº de serie | 674-5232 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | LONGINES 7750 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Cream color, with calendar at 3 o'clock and three subdials. |
| Bisel | With numerical scale of minutes and degrees. |
| Corona | Steel, at 3. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 41 mm |
| Diámetro con corona | 46 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 13,2 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Blue |
| Cierre/hebilla | Ardillon buckle, stainless steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! , HIRSCH strap to replace |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.











