- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
MANUAL WIND CERTINA, ANTIQUE 1940s
If you wish to acquire a watch like this one, contact us and we will take care of finding a similar piece for you.
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Clásico con aguja fechadora |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1940s |
| Año de fabricación | 1949 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Certina 321 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl, with third date-hand. |
| Material de la caja | Chromed |
| Diámetro sin corona | 37.2 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Leather, original vintage Rancing type. |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Type hook, steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
The history of Certina began in 1888 in Grenchen, Switzerland, when brothers Adolf and Alfred Kurth founded their own watch factory in the annex of their house. The company, initially called Kurth Frères, began by producing watch components, and gradually started making complete watches. The quality and precision of their watches helped them make a name for themselves in the Swiss market.
Name change and focus on durability
In 1939, the company officially adopted the name Certina, derived from the Latin word “certus,” meaning “secure” or “reliable”. This name reflected their commitment to the reliability and precision of their watches. In the 1950s, Certina began to stand out in the industry for its focus on durability and robustness of its products. In 1959, the brand introduced its DS (Double Security) system, which significantly improved shock and water resistance, making Certina a favorite among adventurers and athletes.
Achievements in watchmaking and explorations
Thanks to its DS system, Certina watches were used in various expeditions and extreme events:
- In 1960, a Certina DS watch accompanied a Swiss expedition to the Himalayas, and functioned flawlessly in extreme cold and high-altitude conditions.
- In 1969, another Certina model was part of the Tektite I expedition in the Caribbean Sea, where scientists lived underwater for several months, and the watch demonstrated great resistance to the marine environment.
Innovation and reliability
Certina has continued to innovate and maintain its focus on resilience and precision. Currently, it is part of the Swatch Group and continues to produce sports and elegant watches, with features that highlight durability and advanced technology.
Today, Certina is known in the watchmaking world for its reliable and rugged sports watches, staying true to its motto of robustness and security for over a century.
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
CERTINA DS-3 AUTOMATIC, VINTAGE 60s
390,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | DS-3 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Código de caja | 606 80 2 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina CE 003 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Silver gray with double date stamp |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 30 mm |
| Material de la correa | solid steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA BLUE RIBBON N.O.S. (New Old Stock), MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Blue Ribbon |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 5096059 |
| Código de caja | 5804102 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 25-651 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver, linen fabric, impeccable |
| Corona | Original signed CERTINA attribute |
| Material de la caja | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 37.7 mm |
| Grosor | 9,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Lizard skin, brand new |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA DS-3 AUTOMATIC, LIMITED EDITION 1888 units
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | DS-3 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Año de fabricación | 2006 |
| Nº de serie | 0236/1888 |
| Código de caja | 633.7128.42 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 1888 25 Rubíes |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black, with a date stamp at 3 o'clock. |
| Bisel | Aluminum, bidirectional rotating |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 43.5 mm |
| Diámetro con corona | 45 mm |
| Longitud entre asas | 50 mm |
| Grosor | 15 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CERTINA “TURTLE” BLUE RIBBON, AUTOMATIC, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | Blue Ribbon |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1964 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Certina 25-651 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl dial with date window at 3 o'clock. |
| Corona | Original signed CERTINA attribute |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34.2 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed Certina |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Lip |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1940s |
| Código de caja | 288203 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver, Roman numerals |
| Diámetro sin corona | 22.2 mm |
| Diámetro con corona | 23.1 mm |
| Longitud entre asas | 36.4 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Italian skin |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BULOVA ART DECO, VINTAGE QUARTZ
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Art Deco Quartz |
| Género | Man |
| Año de fabricación | 1979 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Bitono, Roman numbers |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
BULOVA SENATOR ART DECÓ WITH ORIGINAL BOX
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Senator "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1940s |
| Año de fabricación | 1942 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Bulova 11-AF |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Bitono, Arabic numerals |
| Bisel | Gold-plated with 10 microns. |
| Material de la caja | Gold-plated with 10 microns |
| Diámetro sin corona | 27.5 mm + signed crown |
| Diámetro con corona | 29,2 mm |
| Longitud entre asas | 39 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 16 mm |
| Material de la correa | Lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | N.O.S. (New Old Stock) |
| Caja/Estuche | Yes |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1954 |
| Código de caja | 8307-5 |
| Calibre | Longines 285 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 35.1 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



