- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
GENUINE VACCINATED LEATHER RACING STRAP, CREAM, 18 mm
35,00 €
Availability: 20 in stock
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Anchura de la correa | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Ardillon buckle, stainless steel |
Brand history is not available for this watch…
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
|---|---|
| Anchura de la correa | 18 mm x 7.5 cm (+ buckle) and 18 mm x 12.5 cm. |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Ardillon buckle, stainless steel |
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
35,00 €
Availability: 20 in stock
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
CERTINA DS TORTUGA 1ST GENERATION, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Certina |
|---|---|
| Modelo | DS |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 346.825 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 27 Rubíes, Certina 25-651 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Silver, with double date display at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, signed CERTINA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, signed CERTINA clasp-type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TISSOT T12 AUTOMATIC, VINTAGE 60s (GAY FRÈRES)
INFORMACIÓN
| Marca | Tissot |
|---|---|
| Modelo | T 12 Automatic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 25641422 |
| Código de caja | 38645: Chronograph. |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 21 rubíes |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Blue with date display at 3 |
| Corona | Steel, original signed TISSOT |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 35 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Clasp type, original TISSOT (signed GAY FRÉRES) |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
HUGUENIN VINTAGE CHRONOGRAPH, VALJOUX 7733 MOVEMENT
INFORMACIÓN
| Marca | Huguenin |
|---|---|
| Modelo | Chronograph |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | VALJOUX 7733 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Black, with two subdials |
| Bisel | Double bevel, interior and exterior with tachymeters. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 40.5 mm |
| Diámetro con corona | 42 mm |
| Longitud entre asas | 44 mm |
| Grosor | 14.5 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Textil, type Nato |
| Color de la correa | White, black and orange tricolor. |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
TISSOT SEASTAR SEVEN (Lady), VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Marca | Tissot |
|---|---|
| Modelo | SEASTAR SEVEN |
| Género | Female |
| Década | 1950s |
| Movimiento | Automatic |
| Esfera | Silver, flawless |
| Corona | Original, signed Tissot |
| Material de la caja | Gold-plated |
| Diámetro sin corona | 22 mm |
| Diámetro con corona | 24 mm |
| Longitud entre asas | 27 mm |
| Grosor | 8.5 mm |
| Anchura de la correa | 12 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Navy blue |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH, VINTAGE 50S, MANUAL WIND
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Lady |
| Género | Female |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1953 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Golden, flawless |
| Bisel | Gold plated |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Material de la caja | Gold-plated |
| Diámetro sin corona | 16.5 mm |
| Diámetro con corona | Crown Diameter: 18.5 mm |
| Longitud entre asas | 22.5 mm |
| Grosor | 6.2 mm |
| Anchura de la correa | 8 mm |
| Material de la correa | 20 Microns Gold Plated |
| Color de la correa | Gold |
| Cierre/hebilla | Jewel type clasp, gold plated. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
DUWARD 50’S, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Duward |
|---|---|
| Modelo | Classic, 21 rubís |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Código de caja | 7555 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Texturized Gold with Arabic Numerals |
| Material de la caja | Gold-plated |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Blue |
| Cierre/hebilla | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
SEIKO 7006-7002 AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1971
INFORMACIÓN
| Marca | Seiko |
|---|---|
| Modelo | 7006-7002 Automatic |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1971 |
| Nº de serie | 152818 |
| Código de caja | 7006-7002 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Seiko 7006A |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Silver, flawless |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.1 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, original Seiko. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1954 |
| Código de caja | 8307-5 |
| Calibre | Longines 285 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 35.1 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.










