- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
CRISTAL WATCH YEAR 1953, MANUAL WINDING
| Marca | Cristal Watch |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1959 |
| Código de caja | 50 143 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | 21 rubíes |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Mother-of-pearl, with second hand at 6 o'clock |
| Material de la caja | 20 micron gold-plated |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Diámetro con corona | 38.2 mm |
| Longitud entre asas | 42,5 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Cristal Watch watches are a representative example of brands that flourished during the golden age of Swiss watchmaking in the 20th century, offering quality timepieces accessible to a broad audience. This brand, which had a significant connection with Spain, stands out for having been distributed by D. Joaquín Casadevall, a prominent retailer from Barcelona during the 1950s and onwards. Although the brand had a discreet presence in the international market, its technical quality and design allowed it to earn a place among vintage watch collectors.
Origins and Main Features
Cristal Watch likely had its beginnings in the 1930s, although its peak came in the mid-20th century. The brand assembled Swiss movements from renowned manufacturers, ensuring the precision and reliability of its watches. Among the calibers used in their chronographs are the famous Landeron 248, Felsa, Peseux, and some Valjoux movements, which were common in watches of the time and used by various prestigious brands. These watches are known for their classic and timeless style, with clean and highly legible dials.
Connection with the Spanish Market
The brand had a significant relationship with the Spanish market, where it was widely distributed. It is speculated that Cristal Watch watches were manufactured in Switzerland and partly assembled in Spain, which explains their affordability compared to other more renowned Swiss brands. Their focus was on creating affordable yet durable watches, suitable for both daily wear and more formal occasions.
Legacy in Vintage Watchmaking
Today, Cristal Watch watches are sought after by vintage watch collectors, especially those interested in classic chronographs. Their quality of construction and the nobility of their movements make them interesting pieces in the historical watch market.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
CRISTAL WATCH COMPRESSOR, AUTOMATIC, VINTAGE 60s
INFORMACIÓN
| Marca | Cristal Watch |
|---|---|
| Modelo | Compressor |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1968 |
| Código de caja | 39075 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 2783 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue |
| Bisel | Rotating inner world |
| Corona | Double signed, Crystal Watch |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 41.8 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
CRISTAL WATCH CHRONOGRAPH, 1950s
INFORMACIÓN
| Marca | Cristal Watch |
|---|---|
| Modelo | Chronograph |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1956 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 248 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Material de la caja | Gold-plated with 10 microns |
| Diámetro sin corona | 36.5 mm |
| Diámetro con corona | 37.7 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA SEAMASTER AUTOMATIC, DOUBLE DATE
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Seamaster |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1975 |
| Nº de serie | 39417516 |
| Código de caja | 166. 0215 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 1022 |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Silver with double date stamp |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Yours truly |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 22 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original Omega |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA CONSTELLATION QUARTZ CHRONOMETER 14k GOLD
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Constellation Quartz Chronometer |
| Género | Man |
| Década | 1980s |
| Movimiento | Quartz |
| Calibre | Omega 1343 |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Black, with a date stamp at 3. |
| Bisel | 14 karat gold |
| Corona | Yours is original Omega. |
| Material de la caja | Steel and 14-karat Gold |
| Diámetro sin corona | 32 mm |
| Diámetro con corona | 34 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Steel and 14-karat Gold |
| Color de la correa | Steel and Gold |
| Cierre/hebilla | Steel, original Omega |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
GIRARD PERREGAUX, YEAR 1972, AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Género | Man |
|---|---|
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1972 |
| Nº de serie | 4059 RA |
| Calibre | 461-770 Gyromatics |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Black, impeccable |
| Corona | Original, signed Girard Perregaux |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 35 mm |
| Diámetro con corona | 37 mm |
| Longitud entre asas | 42 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
RADIANT CHRONOGRAPH, CALIBRE LANDERON 149
INFORMACIÓN
| Modelo | Chronograph |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Código de caja | 6241 to the power of 10. |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 149 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Navy blue, with two subdials and tachymeter |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42.6 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Marca | Universal Genève |
|---|---|
| Modelo | Highness |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1967 |
| Nº de serie | 542 101 |
| Código de caja | 3005 788 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 30.5 mm |
| Diámetro con corona | 31.5 mm |
| Longitud entre asas | 36 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 16 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LIP ART DECO WATCH, VINTAGE 1940s, MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Lip |
|---|---|
| Modelo | "Art Decó" |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Código de caja | 457638 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Origin plexiglass |
| Esfera | Blurred monotone |
| Corona | Original |
| Diámetro sin corona | 26 mm |
| Diámetro con corona | 27 mm |
| Longitud entre asas | 35.5 mm |
| Grosor | 8 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, yours original |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



